
Sarajevo se već mjesecima guši u prljavštini, smeću, neodržavanim zelenim površinama i zarazama – posljedice su to višemjesečnog javašluka komunalnih preduzeća, čiji su čelni ljudi kadar stranke Narod i pravda (NiP).
Najnovija potvrda tog haosa dolazi u obliku širenja opasne zaraze – leptospiroze, koja se naročito raširila u sarajevskom naselju Dobrinja.
U fokusu javnosti ponovno se našlo pitanje (ne)higijene i (ne)funkcionisanja javnih službi. Stručnjaci i građani mjesecima ukazuju na sve veće prisustvo glodara, naročito u urbanim naseljima, što je direktna posljedica neizvršene deratizacije i neodržavanja javnih površina. Tek nakon što je bolest uzela maha, Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo najavio je određene mjere, dok je Kantonalna inspekcija – po uputama istog zavoda – krenula u kontrole. No, sve to dolazi prekasno.
Sam ministar zdravstva KS, Enis Hasanović, otvoreno je priznao da je riječ prvenstveno o komunalnom problemu, jer zaraza nije “pala s neba”, već je rezultat dugogodišnjeg nereda – od neredovnog odvoza smeća, preko zapuštenih parkova i ulica, pa do nehigijenskih uslova na tržnicama i pijacama.
Tri preduzeća se posebno izdvajaju po neodgovornosti:
KJKP Rad, pod stalnim kritikama zbog neredovnog odvoza smeća i zatrpanih kontejnera,
KJKP Park, koje ne održava javne zelene površine,
KJKP Vodovod i kanalizacija, koje se ne bavi adekvatnom kontrolom i održavanjem vodovodne i kanalizacione mreže,
te Tržnice – pijace, koje, prema nalazima inspekcije, ne vrše deratizaciju i kontrolu sanitarnih uslova na mjestima gdje se prodaje hrana.
Direktori svih ovih firmi dolaze iz redova Naroda i pravde – Mirsad Jašarević (Rad), Adis Bešlić (Park), Adnan Šerak (VIK) i Jasmin Terović (Tržnice-pijace). Zapanjujuće je da, uprkos kolapsu komunalnog sistema i širenju zaraze, ova imena i dalje vode preduzeća kao da se ništa ne dešava.
Podsjetimo, NiP je na lokalnim izborima u Sarajevu doživio ozbiljan pad podrške. Iako je predsjednik stranke Elmedin Konaković tada najavio “čistku” unutar kadrovske strukture i rekonstrukciju vlasti, do promjena nikada nije došlo. Štaviše, u nedavnom intervjuu čak je pohvalio rad komunalnih firmi – firmi koje su sada pod reflektorima zbog nemara koji je ugrozio zdravlje građana.
Dok glodari šetaju ulicama, kontejneri prelivaju, a tržnice zrače nehigijenom, Sarajlije se pitaju – koliko još bolesti mora buknuti da bi neko konačno preuzeo odgovornost?