SAOBRAĆAJNA SIGURNOST U FOKUSU

Sarajevo: U naselju Stup postavljen novi radar, bilježit će gotovo sve saobraćajne prekršaje

Kamera radar Stup etto ba
Foto © etto.ba

Sarajevo uvodi novi sistem saobraćajnog nadzora: Radari snimaju prekršaje u oba pravca na Stupu

U naselju Stup u Sarajevu postavljen je novi sistem saobraćajnog nadzora koji će bilježiti gotovo sve prekršaje na ovoj lokaciji, i to u oba pravca. Postavljeni sistem u ulici Kurta Schorka omogućava snimanje registarskih tablica, brzine vozila, vremena i tačne lokacije, trake kretanja, kao i različitih saobraćajnih prekršaja, uključujući prekoračenje brzine, vožnju u nedozvoljenoj traci i nepoštivanje saobraćajnih znakova.

Kantonalni ministar saobraćaja Admir Katica podsjetio je da je prošle godine najavljeno postavljanje novih radarskih sistema u Sarajevu, te da je ovakva mjera ključna za spašavanje ljudskih života u saobraćaju.

“Uprava policije je izradila Elaborat o proširenju sistema radarskih uređaja, a Vlada Kantona Sarajevo je odobrila 1,5 miliona KM za proširenje novih radara u 2024. godini. Očekuje se postavljanje još 15 novih kućišta stacionarnih radara, dvije sistemske jedinice, prebacivanje određenog broja fiksnih radara te nabavka 10 mobilnih radara za rad na terenu. Prioritet je glavna gradska saobraćajnica, od Ilidže do Baščaršije,” izjavio je Katica.

Ministar je naglasio da se radi o četverogodišnjem projektu koji će obuhvatiti veliki broj lokacija u Sarajevu. U naredne četiri godine planirano je postavljanje ukupno 50 novih kućišta radara, 16 sistemskih jedinica i 27 mobilnih radara, čime će se pokriti sve lokacije predložene od strane Ekspertne radne grupe i zahtjeva policijskih uprava.

Očekuje se da će nova oprema značajno unaprijediti sigurnost saobraćaja u Sarajevu, ali i disciplinovati vozače, smanjujući broj nesreća na kritičnim gradskim dionicama.


Znate više o temi ili prijavi grešku