
Nakon što su na području Kantona Sarajevo potvrđeni slučajevi zarazne bolesti leptospiroze, preduzeće KJKP "Rad" d.o.o. Sarajevo oglasilo se saopćenjem u kojem pojašnjava svoje aktivnosti i nadležnosti u trenutnoj kriznoj situaciji.
Iz “Rada” naglašavaju da nisu odgovorni za provođenje dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, jer su za te poslove zaduženi drugi subjekti koje angažuju nadležne lokalne i kantonalne vlasti.
Ipak, ovo komunalno preduzeće aktivno učestvuje u obimnoj vanrednoj akciji čišćenja koja se provodi širom Kantona Sarajevo. Više od 120 radnika, uključujući 70 uposlenika KJKP “Rad”, svakodnevno je angažovano na ručnom i mašinskom pranju i čišćenju ulica, javnih površina i uklanjanju nelegalno odloženog otpada.
“Ova akcija je rezultat koordinacije sa drugim komunalnim firmama, gdje svaka institucija obavlja zadatke u okviru svoje zakonske nadležnosti, kako bismo zajedno unaprijedili higijenske uvjete i komunalni red”, saopćili su iz “Rada”.
Iz preduzeća podsjećaju da redovno obavljaju planirani odvoz otpada iz kontejnera, te da na mjesečnom nivou vanredno uklone oko 1.000 tona otpada – od zelenog i građevinskog do kabastog otpada koji građani često nepropisno ostavljaju na javnim površinama.
"Takve radnje predstavljaju ozbiljno kršenje Zakona o komunalnoj čistoći i mogu biti predmet sankcionisanja", upozoravaju iz preduzeća.
Kao hitnu mjeru nakon pojave leptospiroze, “Rad” je već obavio vanredno čišćenje i pranje ulica, pražnjenje kontejnera i uklanjanje otpada u više sarajevskih općina, uključujući Novi Grad, Ilidžu i Centar. Aktivnosti se nastavljaju i u drugim dijelovima Kantona Sarajevo.
Na kraju, uputili su apel građanima da pokažu odgovornost i poštovanje prema zajedničkom prostoru:
"Pozivamo sve građanke i građane da otpad odlažu savjesno i u skladu s propisima, te da podrže zajedničke napore svih komunalnih službi u očuvanju zdravlja i čistoće našeg grada."