
Trojka pokušava prekomponovati vlast bez HDZ-a, ali Čović ne napušta Dodika
Politički haos u BiH: Trojka pokušava izbaciti SNSD iz vlasti, ali bez HDZ-a ništa ne može.
Trojka je povukla prvi potez u potencijalnoj rekonstrukciji državne vlasti, smjenom SNSD-ovog Nebojše Radmanovića iz rukovodstva Predstavničkog doma Parlamenta BiH. No, umjesto jasnog puta ka novoj parlamentarnoj većini, BiH je sada uvučena u politički vrtlog pregovora i neizvjesnosti.
Iako nije sigurno hoće li doći do stvaranja nove većine na državnom nivou, razgovori se vode na više frontova. Podsjetimo, aktuelnu državnu vlast formirali su Trojka (SDP, NiP i NS), HDZ i SNSD sa svojim partnerima, uključujući DNS koji je predstavljao sada uhapšeni Nenad Nešić.
Prošle sedmice, Trojka je objavila kraj saradnje sa SNSD-om, pravdajući odluku destruktivnom politikom Milorada Dodika i njegovom blokadom evropskog puta BiH. Time je, međutim, otvoreno pitanje šta dalje, jer bez jasne alternative, trenutna vlast ulazi u fazu duboke neizvjesnosti.
SDA i DF, s druge strane, ne žele preuzeti ulogu spasitelja Trojke. Pokrenuli su smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, ali su poručili da neće praviti novu većinu sa SNSD-om. Spremni su podržati smjene, ali ne i imenovanja, čime dodatno komplikuju situaciju.
Trojka sada pokušava osigurati podršku opozicije iz Republike Srpske, ali bez HDZ-a to je gotovo nemoguća misija. Dragan Čović i Milorad Dodik godinama su politički saveznici i teško je zamisliti da će HDZ tek tako napustiti SNSD i okrenuti se PDP-u, SDS-u i Listi za pravdu i red.
Ipak, Trojka je uspjela osigurati podršku nekoliko pojedinačnih zastupnika, uključujući Šemsudina Mehmedovića (Naprijed), Aidu Baručiju (BHI KF) i Jasmina Emrića (NES). Ovi zastupnici neće glasati za smjenu Konakovića, dok će SDA, DF i SNSD glasati za njegov odlazak.
Do petka bi trebao biti održan sastanak između Trojke iz Sarajeva (SDP, NiP i NS) i Trojke iz RS-a (PDP, SDS i Lista za pravdu i red). Opozicija iz RS-a, kako se spekuliše, tražit će četiri ministarstva – tri koja su trenutno pod kontrolom SNSD-a i DNS-a, plus jedno dodatno. Ako bi do dogovora i došlo, vlast bi se morala potpuno rekonstruisati, a pitanje je kako bi HDZ reagovao na takav scenarij.
Na kraju, ključna dilema ostaje – zašto bi HDZ napustio SNSD i krenuo u avanturu sa opozicijom iz RS-a? Dosadašnja politička stvarnost pokazuje da je njihov savez bio čvrst i stabilan, a svaki zaokret bio bi političko čudo koje bi moglo preoblikovati odnose u BiH. Za sada, Trojka igra rizičnu igru u kojoj mnogo toga zavisi od Dragana Čovića.