
U Osnovnoj školi "Osman Nakaš" u Sarajevu jučer je obilježena 30. godišnjica genocida u Srebrenici, kroz program koji je spojio bolno sjećanje i snažnu poruku nade, empatije i otpora zaboravu. Događaj je održan u saradnji sa Arhivom Federacije BiH i učenicima škole, koji su svojim glasovima i umjetničkim izražajem pokazali da ni najmlađi ne zaboravljaju.
Organizatori su simbolično izabrali 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope – kako bi jasno i dostojanstveno progovorili o stradanju više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijenih u julu 1995. godine u Srebrenici. Istovremeno, prisutni su podsjetili na patnje civila u Gazi, gdje se i danas gase životi, ruše domovi i gubi pravda.
Obilježavanje je započelo intoniranjem himne Bosne i Hercegovine, nakon čega su se prisutnima obratili direktor škole Edin Đedović, pomoćnik federalne ministrice obrazovanja i nauke Marko Antonio Brkić, direktor Arhiva FBiH Hajrudin Ćuprija, te predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica i srebrenička majka Ramiza Gurdić.
Poseban emotivni trenutak nastupio je kada je hor "Rejjan" izveo kaside "Bijele trake" i "Cvijet Srebrenice", šaljući snažnu poruku protiv ponavljanja zločina bilo gdje u svijetu.
Učenici škole su kroz recital, glumu i pjesmu podsjetili prisutne na važnost njegovanja istine, suosjećanja i mira, dok je publika imala priliku pogledati film "Underground – Pod zemljom", koji je otvorio prostor za razmišljanje o zlu koje se dešava u tišini i ispod površine.
Otvorena je i istoimena izložba Arhiva FBiH "Underground – Pod zemljom", uz paralelnu izložbu učeničkih likovnih i literarnih radova pod nazivom "Srebrenica u mom srcu". Obje izložbe će biti dostupne za javnost do 14. maja 2025. godine u prostorijama škole.
Iz škole je upućen poziv i drugim osnovnim školama da posjete izložbu, kako bi se kod najmlađih razvijala empatija, poštovanje prema žrtvama i svijest o važnosti kulture sjećanja.