
Već sedmicama traje turbulentna drama u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo, čija se agonija sada proširila i na pravosudne institucije.
Ono što je počelo kao neslaganje o rukovođenju, sada poprima razmjere pravog rata između Fuada Čolpe, predsjednika Fudbalskog saveza KS, i Kenana Magode, ministra kulture i sporta KS. Sukob se širi poput nečeg iz crnih političkih trilera: optužbe, kontratužbe, prijetnje i prijave dolaze sa svih strana, a u centru svega stoji pitanje – da li će jedna "hobotnica" zaista biti iskorijenjena iz fudbala u Sarajevu?
Posljednji potez dolazi od Fuada Čolpe, koji je podnio krivičnu prijavu protiv ministra Magode, optužujući ga za "lažno prijavljivanje". Da ironija bude veća, Magoda je prije toga prijavio Čolpu zbog navodnih prijetnji i ugrožavanja sigurnosti, tvrdeći da je primio prijetnje iz kancelarija FS KS. Međutim, Čolpa je, prema sopstvenim tvrdnjama, ponudio dokaze da on tada nije bio prisutan u kancelariji Saveza i da je njegov telefonski broj bio netaknut. Ovim potezom Čolpa tvrdi da su optužbe protiv njega lažne, a što u suštini dalje produbljuje ovaj sukob u kojem ni ministar ni Savez ne pokazuju namjeru da stanu.
Kenan Magoda, očigledno bez dlake na jeziku, već neko vrijeme javno najavljuje "obračun s hobotnicom", aludirajući na, kako kaže, "porodične dinastije i mešetarenja" koja su postala pravilo u fudbalu Kantona Sarajevo. Njegove riječi izazvale su buru na društvenim mrežama, gdje tvrdi da više neće "gledati kroz prste" i da će "zaštititi interese sporta". U svijetu gdje se fudbalske funkcije često vezuju za "dobru riječ prijatelja", ministar je najavio da je vrijeme da se te veze prekinu.
Magoda je dodatno pojačao retoriku izjavom da je čvrsto odlučan da "iskorijeni hobotnicu" koja već dvadeset godina "vadi sve iz sarajevskog fudbala osim uspjeha". Način na koji opisuje ovu borbu protiv "dinastija" i porodičnih interesnih lobija predstavlja samo dio onoga što bi moglo biti tek početak mnogo dublje istrage o utjecaju vanfudbalskih interesa u ovom sportu.
"Prijetili su, lobirali, i grebali na sve strane da stanem, ali poručujem im – NEMA STAJANJA," izjavio je Magoda, ističući da će nastaviti sa svojim planom bez obzira na prijetnje i pritiske koje trpi. Ova konfrontacija između Magode i FS KS pokazuje koliko su sportski interesi često zamršeni u osobne, porodične i finansijske intrige koje ne prežu ni pred čim.
Građani Sarajeva su podijeljeni – dok jedni podržavaju ministra u njegovom "obračunu sa hobotnicom", drugi prepoznaju surovost i političku pozadinu cijele situacije, pitajući se da li će ova "borba" donijeti išta osim još jednog sloja korupcije i sukoba interesa u sportu. Hoće li sarajevski fudbal konačno postati simbol čistih pobjeda na terenu, ili će tonuti još dublje u ponor političkih spletki? Na sceni je brutalna borba koja bi mogla promijeniti fudbalski pejzaž Sarajeva, ali i način na koji vlasti tretiraju sport kao javno dobro.