
Prema pouzdanim informacijama, sarajevska kancelarija Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) uspješno je prošla reviziju koju je pokrenula administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Radi se o jednoj od prvih USAID kancelarija na svijetu koja je podvrgnuta ovoj vrsti provjere i koja je, nakon gotovo dvomjesečne pauze, nastavila s radom.
Kada je Trumpova administracija najavila da će preispitati rad USAID-a, predsjednik entiteta RS Milorad Dodik bio je među prvima koji su to dočekali sa zluradim zadovoljstvom, tumačeći to kao signal američkog povlačenja iz Bosne i Hercegovine, sličnog onom iz Afganistana nekoliko godina ranije.
U svom maniru, Dodik je tada izjavio da je USAID, preko američkog ambasadora u BiH, koristio sredstva za "kontrolu i namještanje izbora". Tvrdeći da je ambasador Michael Murphy orkestrirao procese protiv njega, Dodik je naveo da je u četiri godine Murphyjevog mandata u BiH potrošeno 402 miliona dolara, od čega je, prema njegovim tvrdnjama, čak 90 posto utrošeno u Federaciji BiH, dok je manji dio otišao u RS za finansiranje nevladinih organizacija i nezavisnih medija. Tvrdio je i da je više od 40.000 ljudi u BiH bilo na platnom spisku USAID-a, što je, po njegovom mišljenju, dokaz "kupovine političkog uticaja".
Najavljivao je i da će tražiti potpuni uvid u to ko je sve koristio sredstva ove američke agencije.
Međutim, Dodikove tvrdnje su pale u vodu – revizija koju je sprovela Trumpova administracija nije pronašla nikakve ozbiljnije nepravilnosti u radu sarajevske kancelarije. USAID je u Bosni i Hercegovini radio po svim pravilima i procedurama, bez ijedne ozbiljne zamjerke.
Agencija je već nastavila s radom, i to na ključnom projektu Zelene agende, fokusiranom na energetsku efikasnost, dekarbonizaciju i regulaciju tržišta energije. Očekuje se i obnavljanje rada na drugim, ranije započetim projektima.
U konačnici, sve ono na čemu je Dodik gradio svoje optužbe i nadanja o američkom napuštanju BiH – pokazalo se kao pusta želja.