PRIJEDLOG DA AMERIČKA KOMPANIJA PREUZME RAZVOJ, IZGRADNJU I UPRAVLJANJE GASOVODOM

Sastanak u Ambasadi SAD-a - Južna interkonekcija: Američki investitori mogli bi ubrzati energetski sigurnu budućnost BiH

Sastanak u Ambasadi SAD 11

Američki otpravnik poslova razgovarao s liderima FBiH o Južnoj interkonekciji

Američki otpravnik poslova u Bosni i Hercegovini John Ginkel danas je održao sastanak s petoricom lidera vladajuće koalicije u Federaciji BiH, s ciljem unapređenja strateški važnog projekta Južne interkonekcije – gasovoda koji bi Federaciji BiH osigurao novu rutu snabdijevanja i povećao energetsku sigurnost.

Na sastanku su učestvovali premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Dragan Čović (HDZ BiH), ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković (NiP), zastupnica u Predstavničkom domu BiH Sabina Ćudić (NS) i delegat u Domu naroda BiH Ilija Cvitanović (HDZ 1990).

Svi učesnici složili su se da izgradnja Južne interkonekcije mora započeti što prije, naglašavajući da projekt predstavlja ključni korak u diversifikaciji izvora gasa i smanjenju ovisnosti o postojećim pravcima.

Ginkel je predvodio razgovore o mogućnosti da američka kompanija preuzme razvoj, izgradnju i upravljanje gasovodom, čime bi se, prema ocjeni Ambasade SAD-a, omogućila brza i efikasna realizacija projekta. Lideri su dali principijelnu saglasnost za ovakav model i obavezali se na nastavak detaljnih razgovora u narednom periodu.

Iz Ambasade SAD-a poručuju da bi ulaganje američkog privatnog sektora moglo značajno ubrzati realizaciju Južne interkonekcije, te osigurati pristup pristupačnom i pouzdanom američkom tečnom prirodnom gasu, čime bi se dodatno ojačala energetska sigurnost Bosne i Hercegovine.


Znate više o temi ili prijavi grešku