
Na marginama svečanog otvaranja Evropske prijestolnice kulture u subotu u Novoj Gorici, danas su se u Vili Vipolže u Goriškim Brdima sastali ministri kulture zemalja Zapadnog Balkana.
Na sastanku u Vili Vipolže, koji je bio zatvoren za javnost, ministri kulture zemalja Zapadnog Balkana govorili su o budućoj saradnji u oblasti kulture i prenošenju dobrih praksi EPK u druge zemlje.
Sastanku su prisustvovali evropski komesar iz Slovenije Marta Kos i njen malteški kolega, zadužen za kulturu, Glen Micallef .
Kos je medijima nakon sastanka rekao da se razgovaralo o "kako iskoristiti meku moć kulture kada govorimo o regionalnim integracijama i kada govorimo o ulasku svih ovih zemalja u Evropsku uniju". Dodala je da je kultura osnova našeg bića i identiteta.
“To često zaboravljamo kada je u pitanju proširenje Evropske unije, da se ne radi samo o ekonomiji, da se ne radi samo o ispunjavanju svih uslova u oblasti vladavine prava i poštovanja ljudskih prava. "Važno je da sagledamo i šta možemo učiniti kroz kulturu da olakšamo integraciju ovih zemalja u Evropsku uniju", dodala je.
Kos vjeruje da kada se razgovori na političkom nivou zaustave, kultura može pomoći da se osigura nastavak dijaloga. "Proširenje se ne dešava zbog političara, ono se dešava zbog ljudi, a kultura tome može mnogo da doprinese", rekla je ona.
Vrijeme je da kultura postane vrijednost
Domaćin sastanka bila je ministrica kulture Asta Vrečko , koja je u subotu iskoristila posjetu visokih gostiju na otvaranju EPK u Novoj Gorici.
“Ovdje je važna i poruka Evropske prijestolnice kulture i regiona, kako u pogledu namjera Slovenije i rada Komesara, tako i kulture kao katalizatora u društvu koje je sposobno za društvene promjene, otvaranje dijaloga i, naravno, pomicanje granica. Kultura je u prošlosti često pokazivala da je ono što nas najviše povezuje u našim zajednicama to što ona nadilazi granice i nije vezana za granice ili čak samo za EU. “Istaknuli smo da je vrijeme da kultura u društvu ponovo postane vrijednost”, rekao je Vrečko u izjavi medijima.
Sastanak je bio prilika da se razgovara o daljoj saradnji u različitim oblastima, ali prije svega dotaknuto je brojnih zajedničkih projekata koji su već u toku, saradnje umjetnika i institucija u oblastima filma, audiovizuelne kulture, izložbi. Tema je obuhvatila i oblast digitalizacije i brojne UNESCO projekte i nominacije koje su pred pojedinim državama i čitavim regionom.
Učesnici su bili ministri kulture Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, dok su preostale zemlje zapadnog Balkana predstavljali državni sekretari ili direktori direkcija. Neki od njih tražili su i primjere dobre prakse u vezi s EPK, jer su neki od njihovih gradova nominirani ili čak već izabrani da naslijede Novu Goricu i Goricu u narednim godinama.