
Saudijska Arabija pregovara o kupovini 54 primjerka višenamjenskog borbenog lovca Dassault Rafale, potvrdila je francuska odbrambena kompanija. Ako pregovori dovedu do čvrstu narudžbe, Saudijska Arabija će finalizirati vrlo impresivnu multinacionalnu flotu naprednih lovaca četvrte generacije koju bi činili Rafale, Boeingov F-15SA i Eurofighter Typhoon.
No, to bi također predstavljalo ozbiljan obrat i udarac za Veliku Britaniju - koja imao udio u konzorciju Eurofightera preko svoje multinacionalne odbrambene kompanije BAE Systems - zbog prekida saradnje s jednim od njihovih njegovih tradicionalnih kupaca.
U razgovoru s Udruženje odbrambenih novinara (Association of Defense Journalists), izvršni direktor Dassault Aviationa, Eric Trappier, nedavno je potvrdio da su pregovori oko ugovora o Rafaleu sa Saudijskom Arabijom u toku, izvijestio je Breaking Defense, a prenosi The War Zone.
Iako je Saudijska Arabija i ranije kupovala francusku vojnu opremu, njene potrebe kada je borbena avijacija u pitanju dugo su vremena zadovoljavane prvenstveno zajedničkim resursima Britanije i Sjedinjenih Država. No, čini se da su poteškoće pri osiguravanju nove narudžbe za Typhoone, Dassaultu pružile priliku da umjesto toga ponudi svoj Rafale.
Naime, dugo se očekivalo da će Saudijska Arabija kupiti još Typhoona, dogovorom koji bi s njima sklopio britanski BAE Systems. No, budući da je Eurofighter multinacionalna kompanija, posao, odnosno izvoz aviona, moraju odobriti ostali partneri - Njemačka, Italija i Španija.
Upravo je u svemu tome Njemačka problem. Ta zemlja, koja ima udio u Eurofighteru preko njemačkog ogranka Airbusa, stalno je blokirala daljnju prodaju Typhoona Saudijskoj Arabiji, navodeći kao razlog zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava, uključujući i ubistvo novinara Jamala Khashoggija, te ulogu Saudijske Arabije u ratu u Jemenu.
Njemačkoj kritike, britanci zabrinuti
U oktobru je izvršni direktor Airbusa (koji je dio europskog koncerna EADS i koji učestvuje u proizvodnji aviona Eurofighter, a u kojem Francuska ima vlasnički udio), Guillaume Faury, kritikovao njemačku vladu zbog oštrog stava prema izvozu oružja, što uključuje i posao prodaje Typhoona Rijadu. "Stav njemačke vlade o izvozu oružja u neke zemlje pravi je problem", rekao je Faury za poslovni dnevnik Handelsblatt. "Ako Njemačka želi biti pouzdan partner u velikim odbrambenim projektima, mora riješiti pitanje kontrole izvoza s ostalim Evropljanima, a ne uprkos njima", dodao je.
No, njemačko stajalište prije svega se pokazalo kao trn u peti BAE Systemsu i vladi Velike Britanije, koji su od 2018. pokušali finalizirati unosan posao sa Saudijskom Arabijom za još 48 Typhoona. Britanski premijer Rishi Sunak navodno je razgovarao o tom pitanju i s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom prošlog ljeta.
Do oktobra su Britanci već počeli strahovati da Rafale postaje ozbiljan suparnik u saudijskim pokušajima nabavke novih lovaca. "To je konkurencijski proces nadmetanja", rekao je neimenovani britanski zvaničnik za Financial Times. "Nismo zadovoljni time. Velik je rizik za Ujedinjenu Kraljevinu ako ćemo francusku ponudu tretirati samo kao nešto što bi samo iskušavalo naše snage", rekao je drugi neimenovani britanski zvaničnik istim novinama.
Prošle sedmice se izvršni direktor Dassaulta Trappier složio da je "Saudijska Arabija tradicionalno kupovala britanske" avione, ali da je Dassault bio vrlo otvoren i prilagodljiv u pristupu Rijada. Nije se izravno referirao na njemačko-britanski sukob u vezi s Typhoonom, ali je napomenuo da je zanimanje za Rafale bilo "neovisno o krizi na Bliskom istoku".
Ako ugovor o Rafaleu između Dassaulta i Saudijske Arabije bude realiziran, to bi bio veliki gubitak za Eurofighter, dok bi s druge strane značio nastavak jačanja pozicije Rafalea na izvoznom tržištu. Naime, Rafale već bilježi impresivno prisustvo na Bliskom istoku prodajama u Egipat, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, pri čemu su UAE osigurale ugovor za 80 aviona u oktobru 2021.
Posljednjih nekoliko godina, uz Hrvatsku, i Grčka je postala kupac Rafalea - podsjetimo da je prvi hrvatski primjerak već isporučen - dok je Indonezija najavila ugovor za 42 Rafalea u februaru 2022. Indija također priprema ugovor za još 26 mornaričkih Rafalea varijante M za operativno djelovanje sa svojih nosača aviona.
Trenutna proizvodna inačica Rafalea je F4, koju su izabrali Ujedinjeni Arapski Emirati. No, Dassault istovremeno razvija F5, a plan je da nova varijanta u francuska ratna avijacija bude uvedena 2030. godine. Rafale F5 se smatra avionom koji bi premostio jaz između sadašnjeg Rafalea i šeste generacije lovca iduće generacije (NGF) koji se razvija u okviru paneuropskog programa stealth aviona Future Combat Air System (FCAS), odnosno francusko-njemačko-španjolskom programu razvoja i izgradnje iduće generacije zračnih snaga.
Moćna flota
Bez obzira na to hoće li Rijad - u slučaju realizacije posla - nabaviti Rafale F4, F5 ili neku vrstu hibrida, dodavanjem ovih aviona floti saudijskim zračnim snagama (RSAF) nastat će vrlo sposobna borbena flota. Kad se uzme u obzir nadolazeći NGF i širi zračni sistem FCAS koji se trenutno također razvija, saudijska kupovina Rafalea potencijalno bi mogla dovesti do toga da zemlja naruči neke od tih sposobnosti.
RSAF već ima iznimno modernu i naprednu flotu lovaca. Dobio je 84 nova F-15SA, najnapredniju varijantu modela Strike Eagle koji je bio dostupan do pojave katarskog F-15QA i F-15EX Eagle II Zračnih snaga SAD-a. U međuvremenu, flota od 68 pripadnika ranije nabavljenih aviona F-15S nadograđuje se za njih na sličan standard, poznat kao F-15SR.
Do sada su RSAF dobile 72 Eurofighter Typhoona i svojedobno se čak razmatrala mogućnost sklapanja tih aviona u Saudijskoj Arabiji. Stariji, ali još uvijek efikasni su britanski udarni avioni Panavia Tornado IDS, kojih imaju oko 80 britanskih udarnih aviona Panavia Tornado IDS. Rafali bi očito bili zamjena za ove letjelice.
Dok Saudijska Arabija vodi kontinuiranu kampanju protiv jemenskih pobunjenika Huta koje podržava Iran, daljnja modernizacija i širenje borbene flote RSAF-a prvenstveno je motivirano prijetnjom koju predstavlja Iran, njen glavni regionalni protivnik, iako su napetosti između tih dviju sila odnedavno malo splasnule. Iran sve više projicira svoju moć širom regije, što uključuje podršku militantnim organizacijama, ali i poduzimanje vlastitih opsežnih pomorskih aktivnosti u Perzijskom zaljevu i šire.
Izvještaji koji sugeriraju da je Iran spreman nabaviti napredne višenamjenske lovce Su-35 Flanker od Rusije također pojačavaju zabrinutost u Rijadu. U tom kontekstu Saudijska Arabija nastoji kupiti nove lovce. Hoće li ti avioni na kraju biti Rafali, Typhooni ili nešto posve drugo, vjerovatno će uveliko ovisiti o političkim spletkama u Europi u nadolazećim mjesecima