NAPREDAK POSTIGNUT ZAHVALJUJUĆI KINI

Saudijski ambasador stigao u Teheran nakon sedam godina pauze

Saudijska Arabija i Iran
Foto © Afp

Prvi ambasador Saudijske Arabije u Iranu od obnavljanja diplomatskih odnosa stigao je u Teheran kako bi preuzeo službene dužnosti, saopćilo je u utorak saudijsko Ministarstvo vanjskih poslova.

"Kraljevstvo i Iran su susjedi i posjeduju mnoge ekonomske komponente, prirodne resurse i prednosti koje doprinose poboljšanju aspekata razvoja, prosperiteta, stabilnosti i sigurnosti u regionu", rekao je ambasador Abdullah al-Anzi.

Taj potez uslijedio je nekoliko sati nakon što je iranski ambasador Alireza Enayati rekao da treba otputovati u Rijad kako bi započeo svoju diplomatsku misiju.

Iran i Saudijska Arabija prekinuli su diplomatske odnose u januaru 2016. godine nakon što su bijesna grupa ljudi upala u saudijsku ambasadu u Teheranu i konzulat u Mashhadu nakon pogubljenja saudijskog šiitskog poglavara.

Dva susjeda započeli su pregovore o obnavljanju odnosa u aprilu 2021. godine, uz posredovanje Iraka i Omana. Nakon skoro dvije godine, napredak je postignut zahvaljujući Kini.


Znate više o temi ili prijavi grešku