DRŽAVNE FUNKCIJE NA ENTITETSKIM LEĐIMA

Savjetnik entitetskog premijera kao glas Bosne i Hercegovine u MMF-u: Helezova kontroverzna odluka izaziva pitanja

Goran Mirascic i guvernerka CB Bi H Jasmina Selimovic

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i guverner BiH pri Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), Zukan Helez, donio je iznenađujuću odluku pred godišnju skupštinu MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu. Naime, Helez je kao svog predstavnika ovlastio savjetnika premijera Federacije BiH, Gorana Mirašćića, umjesto da lično prisustvuje sastanku ili pošalje nekog s državnog nivoa. Time je po prvi put entitetski savjetnik preuzeo ulogu predstavnika Bosne i Hercegovine u jednoj od najvažnijih međunarodnih finansijskih institucija.

Ova odluka otvorila je brojna pitanja. Prije svega, iako Mirašćić već ima iskustvo u međunarodnim pregovorima, s obzirom na to da je bio savjetnik i prethodnom premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću, nameće se pitanje zbog čega je Helez odlučio povući osobu s entitetskog nivoa za državnu reprezentaciju u Washingtonu. Dodatno, postavlja se i pitanje šta bi se dogodilo da je, primjerice, neki državni zvaničnik ovlastio savjetnika iz Republike Srpske da predstavlja BiH u MMF-u – situacija koja bi zasigurno izazvala burne reakcije i medijske kontroverze.

Pravila MMF-a su jasna: guverner MMF-a za Bosnu i Hercegovinu može lično predvoditi delegaciju ili delegirati ovlasti svojoj zamjenici, ministrici civilnih poslova BiH Dubravki Bošnjak, ili, kao što je to učinio Helez, ovlastiti nekog drugog. Međutim, ovakva praksa podizanja kadra s entitetskog nivoa na međunarodni državni nivo dosad je bila neuobičajena i svakako dovodi u pitanje unutrašnje usklađivanje funkcija i odgovornosti unutar Bosne i Hercegovine.

Slična praksa primijenjena je i pri delegiranju predstavnika u Svjetskoj banci, gdje je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH i guverner BiH pri Svjetskoj banci, također prepustila vođenje bh. delegacije svom zamjeniku, ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Edinu Forti, budući da ona ove godine nije mogla prisustvovati sastanku. Na isti način je i Helez delegirao Mirašćića, koji formalno nije dio Vijeća ministara, što unosi dodatne složenosti u ovu već osjetljivu strukturu.

U službenoj bh. delegaciji na godišnjoj skupštini MMF-a i Svjetske banke, prisustvovali su predstavnici različitih državnih i entitetskih institucija: Edin Forto, Sanja Skuletić-Malagić i Stela Vasić kao predstavnici Vijeća ministara, dok su Jasmina Selimović, Mirza Kršo i Darko Tomaš predstavljali Centralnu banku BiH. Uz njih, Goran Mirašćić predstavljao je Vladu Federacije BiH, dok su Željko Đurić, Dalibor Tomaš, Jelena Popović i Slobodanka Popović predstavljali Vladu Republike Srpske. Fotografija s događaja jasno pokazuje da su ispred Mirašćića i guvernerke Centralne banke Selimović bile istaknute oznake "Bosna i Hercegovina", što znači da su oni zvanično predstavljali BiH na ovom važnom sastanku.

Činjenica da je Mirašćić, savjetnik premijera entiteta, predstavljao BiH na ovakvom međunarodnom događaju, reflektuje složenu i ponekad paradoksalnu prirodu unutrašnjeg političkog sistema BiH. Iako ovakvi potezi formalno nisu kršenje pravila, oni svakako ukazuju na potrebu redefinisanja funkcija i ovlasti unutar institucija Bosne i Hercegovine kako bi se izbjegle ovakve situacije u budućnosti.