PRITISAK

Savremeno roditeljstvo: Šta je to, sindrom „odsutne majke“?

Busy mother

Već znate priču o sindromu posesivne majke. Onoj koja sve nadzire, kontroliše, provjerava.... jednom rječju ona je kao margarin „u sve se mješa“.

Taman kad smo mislili da je posesivna majka najgore što se jednom djetetu može desiti, desila nam se „odsutna majka“. Sindrom zbog kojeg ćemo u budućnosti izgleda žaliti za dobrim starim posesivnim mamama.

Sindrom "odsutne majke" nova pošast današnjice, postaje sve rašireniji. Žene se često suočavaju s pritiskom da budu sve - uspješne karijeristice, odgovorne majke i brižne supruge - što može dovesti do toga da se osjećaju rastrgano između različitih uloga. Dok se trude održati ravnotežu između svojih obaveza, neke majke mogu se osjećati emocionalno nedostupno za svoju djecu.

Izazovi modernog roditeljstva često ostavljaju majke u stalnom stanju stresa i iscrpljenosti, što može dovesti do osjećaja emocionalnog iscrpljenja. Zaposlene majke koje se suočavaju s rokovima, dugim radnim satima i drugim stresorima na poslu, mogu se osjećati preopterećenima i jednostavno nemaju dovoljno energije za svoju djecu nakon dugog radnog dana.

S druge strane, majke koje previše vremena provode na društvenim mrežama ili drugim online aktivnostima, mogu se lako zaglaviti u svijetu virtualnih interakcija, izgubivši dodir sa stvarnim svijetom i svojim najmilijima.

Kako god da se manifestira, sindrom "odsutne majke" ostavlja dugotrajne posljedice na djecu. Djeca koja ne dobivaju emocionalnu podršku od svojih majki mogu se osjećati nesigurno, anksiozno i nevoljeno. Kao rezultat, oni mogu razviti niz emocionalnih problema kao što su depresija, anksioznost, problemi s ponašanjem i drugi problemi sa mentalnim zdravljem.

No, sve nije izgubljeno. Postoje koraci koje majke mogu poduzeti kako bi se poboljšala njihova emocionalna raspoloživost i prisutnost u životima svoje djece. Za početak, majke bi trebale biti svjesne svog ponašanja i vremena koje provode na društvenim mrežama ili drugim aktivnostima koje odvlače njihovu pažnju od djece. To ne znači da moraju potpuno prestati koristiti društvene mreže ili se odreći svojih hobija i interesa, ali bi trebale ograničiti svoje vrijeme i pažnju kako bi mogle osigurati kvalitetno vrijeme provedeno sa svojom djecom.

Drugi korak da se poboljša emocionalna prisutnost majke je da se posveti kvalitetno vrijeme provedeno sa svojom djecom. To može biti nešto što majka radi s djecom, poput igranja igara, čitanja knjiga ili odlaska na šetnju. Međutim, to također može biti jednostavno vrijeme provedeno u razgovoru s djecom, pitajući ih kako su proveli dan i slušajući što imaju za reći. Biti prisutan u trenutku i slušati svoju djecu može pomoći majkama da se osjećaju više povezane s njima, te istovremeno omogućiti djeci da se osjećaju važnima i voljenima.

Također je važno da majke shvate da ne moraju biti savršene u svemu što rade. Kao što smo spomenuli, žene se često suočavaju s pritiskom da budu savršene u svim ulogama koje igraju, ali istina je da savršenstvo nije moguće. Majke bi trebale prihvatiti činjenicu da će postojati dani kada se osjećaju umorno i iscrpljeno, a da to ne znači da su loše majke. Umjesto toga, važno je da majke prihvate sebe i svoje nedostatke, te da se fokusiraju na to da budu prisutne u životima svoje djece kao stalna podrška.