
Stranka za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) snažno je stala u odbranu Almira Bečarevića, predsjednika Kantonalnog vijeća SBiH Sarajevo i bivšeg ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo.
Bečarević je, prema tvrdnjama stranke, meta prijetnji koje je navodno uputio Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde (NiP) i trenutni ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Optužbe protiv Konakovića
SBiH tvrdi da Konaković, čije se ime, kako navode, povezuje s određenim krugovima narko kartela, koristi metode zastrašivanja kako bi zaštitio svoje interese. Prema navodima stranke, razlog prijetnji je strah od potencijalnog svjedočenja Bečarevića u Tužilaštvu Kantona Sarajevo, gdje je ranije iznio optužbe o pritiscima na uhapšenog ministra Naše stranke, Bojana Bošnjaka. Ovi pritisci, prema Bečarevićevim tvrdnjama, dolazili su direktno od predsjednika Naše stranke i Naroda i pravde.
SBiH ističe kako je takvo ponašanje nedopustivo za bilo koga, a posebno za visokopozicionirane zvaničnike u državnim institucijama. Prijetnje i pritisci na svjedoke, kako tvrde, predstavljaju ozbiljan udar na pravni sistem Bosne i Hercegovine i zahtijevaju hitnu reakciju nadležnih institucija.
Poziv na institucionalnu reakciju
Stranka za BiH je zatražila od Tužilaštva Kantona Sarajevo, koje je već obaviješteno o ovom slučaju, da hitno poduzme sve potrebne mjere kako bi zaštitilo Bečarevića kao svjedoka i osiguralo njegovo pravo da slobodno i bez straha iznosi relevantne informacije u pravosudnim procesima.
"Prijetnje su, očigledno, rezultat panike i straha Elmedina Konakovića zbog nastavka istraga u ovom predmetu," navodi se u saopćenju. Stranka naglašava da je posebno zabrinjavajuće kada osobe na visokim državnim funkcijama, koje bi trebale štititi pravni poredak i demokratske procese, zloupotrebljavaju svoju poziciju moći radi ušutkivanja potencijalnih svjedoka.
Zaštita svjedoka i borba protiv atmosfere straha
SBiH upozorava da je ovakav slučaj opasan presedan koji može stvoriti atmosferu straha i nepovjerenja u pravosudne institucije. Kada politički angažirane osobe postanu mete prijetnji, potrebno je brzo i odlučno djelovanje nadležnih organa kako bi se očuvala sigurnost svih građana i integritet pravnog sistema.
"Neophodno je da institucije pokažu odlučnost i spriječe dalje širenje praksi zastrašivanja koje ugrožavaju demokratski poredak i vladavinu prava u našoj zemlji," poručuju iz SBiH.
SBiH izražava potpunu solidarnost s Almirom Bečarevićem i ističe kako neće tolerisati nikakve pokušaje zastrašivanja i pritisaka na svjedoke. Ovaj slučaj vide kao test za pravosudne institucije da pokažu svoju nezavisnost i djelotvornost u zaštiti građana od zloupotrebe političke moći.