
U iščekivanju obraćanja pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt prokomentarisao je i uputio oštru kritiku za posljednju presudu Ustavnog suda BiH o državnoj imovini.
Fokus izvještaja je presuda kojom je Ustavni sud osporio odluku Vlade Federacije BiH o prenamjeni šumskog zemljišta u općini Vareš, planiranog za investicije australske firme "Adriatic Metals". Prema Schmidtovom stavu, ovaj pravni presedan mogao bi imati "dalekosežne posljedice" na buduće razvojne projekte i zaprijetiti investicijskom okruženju u BiH.
Schmidt ističe da je Ustavni sud, prema njegovom mišljenju, "samoinicijativno proširio definiciju raspolaganja državnom imovinom" i tako oslabio kapacitet entiteta da slobodno upravljaju vlastitim resursima. Odluka suda, koja navodi da čak i promjena namjene državne imovine bez promjene vlasničkog prava predstavlja čin raspolaganja, smatra on, može drastično usporiti privredni razvoj i legalne koncesije u Bosni i Hercegovini. "Ovakvo tumačenje moglo bi dovesti do zaustavljanja brojnih razvojnih inicijativa i ugroziti ekonomski progres Federacije BiH," naglasio je Schmidt.
Šumovito zemljište u Varešu, koje je Vlada FBiH planirala dati pod koncesiju za rudarsko istraživanje kompaniji "Adriatic Metals", blokirano je presudom Ustavnog suda nakon apelacije Kemala Ademovića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Vlada Federacije je u tom postupku argumentirala da se Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom ne odnosi na ovu situaciju, oslanjajući se i na mišljenje visokog predstavnika Schmidta. No, Ustavni sud je zanemario ovaj stav, podsjećajući da Schmidtova mišljenja "nisu obavezujuća".
Pitanje imovine, koje je u srcu političkih rasprava u BiH već godinama, dodatno je zaoštreno ovom presudom koja, prema Schmidtovim riječima, daje sudu ovlasti koje izlaze izvan pravnog okvira. "Ova odluka otvara nesigurnu pravnu putanju jer širi pojam raspolaganja izvan predviđenih okvira. Način na koji se Ustavni sud upustio u ovo tumačenje ima potencijal da oteža entitetske odluke, koje su ključne za privlačenje stranih investicija u BiH," napisao je Schmidt u svom izvještaju.
Schmidt je naglasio da se pitanje državne imovine mora brzo riješiti kroz dijalog i usklađivanje zakona na državnom nivou. Upozorio je da ova odluka Ustavnog suda BiH prijeti ne samo ekonomskoj stabilnosti Federacije, već i cijelokupnom međunarodnom investicijskom imidžu zemlje. "Neophodno je odmah započeti s ozbiljnom raspravom o zakonu o državnoj imovini kako bi se spriječile moguće štetne posljedice na investicione projekte. Ovdje govorimo o sigurnosti kapitala i budućnosti ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine," zaključio je Schmidt.
Ovako oštro obraćanje visokog predstavnika signalizira sve dublji jaz između pravnog i ekonomskog pristupa upravljanju državnom imovinom u BiH, a predstojeće izlaganje pred Vijećem sigurnosti UN-a moglo bi donijeti dodatne pritiske na Ustavni sud da preispita ovakve presedane.