IZGLEDAJU KAO ONAJ AMERIČKI FILM ‘BESKRAJNI DAN’

Schmidtov rok prošao, bh. politika najavila verziju domaće proizvodnje

Dragan Covic Nermin Niksic Milorad Dodik FTV

Dan za danom, kriza za krizom. Državna koalicija na raskrsnici. U idućih sedam dana u parlamentarnu proceduru trebao bi biti upućen novi Prijedlog izbornog zakona, ograničen izmjenama Christiana Schmidta.

U ponedjeljak sjednica Vijeća ministara kao mogući prvi korak ka dogovoru. Volje za pokušajem pronalaska rješenja ima. No, hoće li biti i uspjeha?

U narodu - hljeba preko pogače, u državi - ucjenom do željene pozicije. Odredbe važeće, ne i odgovarajuće:

“Ako ćemo nastaviti biti banana država, ja nisam za to, ko je za to neka kaže javno”, poručio je Marinko Čavara, predsjedavajući Zastupničkog doma PSBiH (HDZBiH).

“Najbolje rješenje - novi izborni zakon koji bi riješio sva pitanja”, rekao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Novi zakon brojimo u kvanitetu, jer suštinskih promjena nema. Nijedan do sada nije uspio pomiriti sve strane, a najnoviji pokušaj nosi i dodatne komplikacije.

Prošao je rok do kojeg su se određeni članovi Schmidtovog zakona mogli mijenjati. Želje sada prate - procedure.

“Da bi se mijenjao Izborni zakon, to znači da se mora usvojiti Izborni zakon visokog predstavnika Christiana Schmidta i tek onda ići u izmjene i dopune tog zakona, ili postoji varijanta da Vijeće ministara može raditi potpuno novi Izborni zakon kojim bi se ovaj Schmidtov stavio van snage”, objašnjava Denis Zvizdić, zastupnik NiP-a u Zastupničkom domu PSBiH.

Prva verzija bi otvorila mogućnost dodatnih blokada. Partneri nepovjerljivi, pa je druga opcija izglednija. No, startne pozicije ostale iste. Legitimnost, CIK i razvlašće.

“Zakonitost izbornog procesa bi osigurala legitimitet predstavljanja i kroz građansko predstavljanje, to je suština. Nije ako piše da treba biti Hrvat da ga izaberu Bošnjaci. To je lažno predstavljanje”, kaže Čavara.

“Ostaju teška pitanja, pozicija CIK-a mora da bude riješena”, poručuje Dodik.

Dakle, za partnere iz Federacije neprihvatljivo. Njima u prioritetima ostaju tehničke izmjene i transparentnost. Konkrentije, ono što sa Schmidtovim odredbama već imamo.

“Derogiranje tog zakona je za nas apsolutno neprihvatljivo, bojim se da bismo na taj način derogirali i ulogu visokog predstavnika”, ocjenjuje Predrag Kojović, zastupnik NS-a u Zastupničkom domu PSBiH.

“Ne želim da kažem da to nije moguće, ako se istinski potrudi Vijeće ministara i ako u njemu bude dovoljno političke spremnosti i volje, da se izradi Izborni zakon koji će poštovati prioritet broj jedan iz 14 prioriteta Evropske komisije”, kaže Zvizdić.

Za opoziciju, bilo kakvi novi razgovori znače povlačenje Trojke pred zahtjevima HDZ-a i SNSD-a. Evropa je tražila integritet, Schmidt je ispunio.

“Vraćati se ponovo na teme na kojima će insistirati Milorad Dodik ili Dragan Čović - smatramo da je to strateška greška i da se na taj način derogira uloga i ponižava visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini”, istakao je Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH.

Ne dijele ovaj stav u OHR-u. Parola domaće je bolje, ali napomena jasna: novo od nametnutog rješenja ne smije odudarati.

“Ukoliko ne postignu neki dogovor, i dalje se držim onih izmjena i dopuna koje sam donio kada je riječ o Izbornom zakonu”, poručuje visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt.

Postojeći Izborni zakon je mijenjan više od dvadeset puta. Očito nedovoljno. Pa još jedan krug.

“Izgledaju kao onaj američki film ‘Beskrajni dan’ - stalno se vrtimo u istoj matrici, a nikako nemamo izlaza”...

Za izlazak ostalo malo vremena. Izbori će biti raspisani početkom maja, a onda povratka nema. Taktičke igre, ali uz rok trajanja.