UZDRMANI TEMELJI KCUS-A

Sebija Izetbegović diže uzbunu: Zaražena beba, šuti uprava – ko će preuzeti odgovornost?

Sebija Izetbegovic
Foto © Arhiv

Na Klinici za pedijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) potvrđeno je prisustvo bakterije Klebsiella pneumoniae ESBL kod jednog novorođenčeta. Ovu alarmantnu informaciju iznijela je bivša generalna direktorica KCUS-a, prof. dr. Sebija Izetbegović, koja je javno, putem društvenih mreža, uputila ozbiljne optužbe na račun trenutne uprave.

Prema njenim tvrdnjama, beba je bila hospitalizirana više od deset dana, a svi prethodni nalazi bili su negativni. Međutim, bris rane uzet 12. maja 2025. godine pokazao je prisustvo opasne bakterije, što, kako navodi, otvara pitanje mogućnosti intrahospitalne infekcije, odnosno zaraze unutar same bolnice.

„Je li riječ o intrahospitalnoj infekciji? Postoji li opasnost od horizontalnog prijenosa infekcije među pacijentima?“ – upitala je Izetbegović, ističući ozbiljnost situacije.

Ona dalje navodi da je zabrinjavajuće što se sa Klinike za pedijatriju KCUS-a u posljednje vrijeme prijavljuju samo pozitivne hemokulture (prisustvo bakterija u krvi), dok se izostavljaju drugi jednako važni nalazi kao što su koprokulture, urinokulture i brisevi guše i nosa.

„Ko je to odlučio i s kojim pravom?“, pita Izetbegović, podsjećajući da se godinama unazad svaki pozitivan mikrobiološki nalaz obavezno prijavljivao Zavodu za javno zdravstvo KS.

Naglašava da je Klinika za pedijatriju, posebno njen neonatološki odjel intenzivne njege, jedno od najosjetljivijih mjesta unutar zdravstvenog sistema – prostor gdje se pojava i širenje bakterija može završiti tragično. Upravo zato, podsjeća, ova klinika ima jasno definiranu strukturu odgovornosti: šefa klinike, glavnu sestru, internu komisiju za intrahospitalne infekcije, kao i predstavnika u glavnoj Komisiji KCUS-a za ove pojave.

„Zašto onda dolazi do ovako teških propusta? Ko tačno ne radi svoj posao i zašto se o svemu šuti?“ – pita bivša direktorica, koja je i ranije, dok je vodila KCUS, bila poznata po tome da je zahtijevala strogo poštivanje higijensko-epidemioloških mjera.

No, kako kaže, „nama se to nije dešavalo“, jasno implicirajući da se u vrijeme njenog mandata ovakvi incidenti nisu događali – ili su se, kako tvrdi, brzo detektirali i sankcionisali.

Situaciju dodatno otežava informacija da su osim infekcije bakterijom Klebsiella pneumoniae, na Klinici registrirani i slučajevi pacijenata zaraženih Enterobacter cloacae, bakterijom koja je, prema njenim navodima, u nekim slučajevima dovela do sepse i gnojnog meningitisa.

„Hoće li neko objasniti šta se dešava? Gdje su odgovorni? Zašto novinari zovu mene, a ne one koji vode KCUS danas?“ – javno je upitala Izetbegović, aludirajući na to da sadašnja uprava izbjegava komunikaciju s javnošću i ne preuzima odgovornost.

Na kraju svoje objave, Izetbegović podsjeća da je u prošlosti „pritiskala stručnjake i gromade“ da poštuju pravila, aludirajući na rigidni sistem kontrole koji je tada postojao, ali koji, kako tvrdi, danas ne funkcioniše.

„Kantonalna inspekcija će se možda oglasiti“, dodaje cinično, jasno izražavajući sumnju u efikasnost institucionalnog odgovora.

U fokusu ovog slučaja nije samo alarmantna infekcija kod bebe, nego i ozbiljna sumnja na sistemski propust, nemar ili prikrivanje informacija od strane aktuelne uprave KCUS-a. Javnost, pacijenti i porodice imaju pravo da znaju šta se dešava u jednoj od ključnih zdravstvenih ustanova u zemlji.

U međuvremenu, odgovori iz samog KCUS-a i resornih institucija još se čekaju.