JOŠ JEDNO RAZOČARANJE ZA GRAĐANE

Silajdžić o 'najboljoj Vladi univerzuma': Nemoj puno o Srebrenici, zar ne vidite tramvaje

Haris Silajdzic 1

Kada pomislimo da političko dno više ne može biti niže, vlasti nas uvijek iznova podsjete da itekako mogu iznevjeriti građane – posebno tamo gdje se očekuje apsolutna podrška i solidarnost.

Nakon što je prethodno obznanila da će izdvojiti 2 miliona KM za podršku Srebrenici, Vlada Kantona Sarajevo sada se povlači, povlačeći i sredstva koja je na sva zvona obećala. Bez obzira na svu važnost koju ovaj potez ima za stanovništvo i historijsku simboliku Srebrenice, sredstva su iznenada povučena, čime je još jednom poslana poruka o kratkotrajnosti i nestalnosti obećanja dana od strane političkih struktura.

Ova odluka nije prošla nezapaženo, a među prvima ju je komentarisao Haris Silajdžić, zastupnik u Parlamentu FBiH, koji je na svom profilu na društvenoj mreži X oštro reagirao na povlačenje sredstava za Srebrenicu. Silajdžić je u svom postu s gorčinom podsjetio javnost na obećanje koje je Vlada KS najavljivala s velikom pompom. "Sjećate se onih obećanih 2 miliona KM za Srebrenicu od strane Vlade KS?" napisao je, aludirajući na veličanje odluke koje su mediji poput Raporta i drugih poluelitnih portala prenosili kao ključni izraz solidarnosti.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Šta znači povlačenje sredstava za Srebrenicu?

Obećanje pomoći Srebrenici, koje se odnosilo na 2 miliona KM iz kantonalnog budžeta, nije bilo samo finansijska odluka – bilo je to pitanje dostojanstva i moralne odgovornosti prema mjestu koje je postalo simbolom stradanja i sjećanja na najveći zločin počinjen u BiH tokom rata. Povlačenjem ovih sredstava, Vlada Kantona Sarajevo šalje poruku koja ide daleko izvan same birokratske odluke. Ovime se produbljuje nepovjerenje između građana i vlasti, a ujedno se stvara dojam kako za mnoge političke strukture Srebrenica postaje samo poligon za prikupljanje političkih poena i povremenih deklarativnih izjava.

Medijska pompa i stvarna praznina

Kada su sredstva prvobitno najavljena, mnogi mediji su brže-bolje prenijeli vijest u pozitivnom tonu, prikazujući vlast Kantona Sarajevo kao predvodnika solidarnosti i podrške. Pojedini portali i neke medijske kuće hvalili su odluku, predstavljajući je kao veliki korak ka podizanju svijesti o važnosti podrške Srebrenici i njenim stanovnicima. Međutim, sada kada je došlo do povlačenja obećanih sredstava, ti isti portali zadržavaju tišinu ili šturo prenose vijest bez ozbiljne analize. Ovime se nameće pitanje: Da li su mediji danas samo produžena ruka političkih elita, koje će bez suštinske analize prenositi hvalospjeve dok je situacija povoljna, a zatim nestati kada se pojave problemi i nedosljednosti?

Novi udarac povjerenju u vlasti

Povlačenje sredstava za Srebrenicu dodatno urušava vjeru u kantonalne vlasti koje već godinama govore o podršci nasljeđu i očuvanju sjećanja na genocid. Ova odluka otvara i nova pitanja o odgovornosti i transparentnosti, s obzirom na to da su građani još jednom svjedoci povlačenja sredstava bez ikakvog jasnog obrazloženja.

Postavlja se pitanje: Ako je odustajanje od finansijske podrške u ovom slučaju bilo tako lako i brzo, šta to znači za buduće projekte i prioritete kantonalnih vlasti? Koje se još odluke mogu povući kada nestane reflektora javnosti, a gdje su tačno utrošena sredstva koja su prvobitno bila namijenjena ovom projektu?

Vlada Kantona Sarajevo mora biti svjesna posljedica svojih odluka – posebno kada je riječ o simbolički važnim mjestima kao što je Srebrenica. Povjerenje građana, koje se ionako već nalazi na tankom ledu, ovim potezom dovedeno je u pitanje više nego ikada. Bez ikakve analize, objašnjenja ili opravdanja, i ovoga puta ostaje samo razočaranje, gorčina i neispunjena obećanja – dok mjesto koje nosi bolnu uspomenu na najteže trenutke u historiji BiH ostaje zanemareno.