POLITIČKE IGRE U SIPA-I: KAKO ETNIČKA DISBALANSIJA OBLIKUJE DRŽAVNU AGENCIJU

SIPA pod kontrolom Srba: Dominacija u rukovodećim pozicijama, Bošnjacima i Hrvatima ostale mrvice

Sipa

U izvještaju kojeg objavljuje etto.ba, a koji potpisuje direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum, ističe se zabrinjavajuća statistika o etničkoj strukturi rukovodećeg kadra ove agencije.

Podaci koji se iznose ukazuju na ozbiljnu disproporciju u zastupljenosti različitih naroda na ključnim pozicijama unutar SIPA-e, što izaziva opravdanu zabrinutost zbog mogućih političkih i etničkih neravnoteža u ovoj sigurnosnoj instituciji.

Prema zvaničnom aktu, skoro 60 posto rukovodećeg kadra SIPA-e čine pripadnici srpskog naroda, dok su Bošnjaci i Hrvati znatno manje zastupljeni. Ova neravnoteža posebno je očigledna kada se posmatraju pozicije na kojima se donose ključne odluke, poput funkcije "višeg stručnog saradnika", na kojoj se nalazi 23 Srba, svega 12 Bošnjaka i samo 3 Hrvata. Ovakva statistika jasno ukazuje na to da je srpski narod daleko bolje zastupljen na pozicijama koje imaju značajnu moć i uticaj na rad SIPA-e.

Još veća disproporcija može se primijetiti u položajima šefova unutrašnjih organizacionih jedinica. Na ovoj visoko pozicioniranoj funkciji, samo dva Bošnjaka imaju odgovornost, dok Srbi zauzimaju čak četiri puta više pozicija. Nažalost, broj Hrvata na ovom nivou je minimalan – samo jedan. Ovaj šokantan podatak daje do znanja da su Srbi gotovo dominirali u zapošljavanju na ključnim funkcijama unutar ove državne institucije, dok su Bošnjaci, uprkos tome što su najbrojniji narod u Bosni i Hercegovini, gotovo potpuno isključeni sa strateških pozicija.

Uzimajući u obzir ove razmjere, postavlja se pitanje o pravičnosti i ravnoteži u zapošljavanju u institucijama poput SIPA-e. S obzirom na to da Bošnjaci i Hrvati nemaju značajnu zastupljenost na višim pozicijama, moglo bi se postaviti pitanje o mogućoj diskriminaciji ili čak političkoj selekciji prilikom zapošljavanja u SIPA-i, koja je ključna za sigurnost i provođenje zakona na državnom nivou.

Iako se spominje da u SIPA-i trenutno radi samo dvije osobe koje su se izjasnile kao "Ostali" (oba policajca), činjenica da takve pozicije nisu povoljnije zastupljene dodatno podcrtava postojanje etničke dominacije određenih grupa. U SIPA je ukupno zaposleno 741 osoba, od kojih je 307 Srba, 304 Bošnjaka i 128 Hrvata, što u konačnici postavlja pitanje o ravnoteži etničke zastupljenosti u ovoj agenciji koja bi trebala biti politički neutralna i u službi svih građana BiH.