SAVEZNIŠTVO KOJE POSTAJE KULT HEROJA

Sjeverna Koreja gradi muzej za vojnike poginule u Rusiji — Kim Jong Un poručuje da su odnosi s Moskvom na „historijskom vrhuncu“

Kim Jong un

Sjeverna Koreja je započela izgradnju spomenika svojim vojnicima koji su poginuli boreći se uz ruske snage u Ukrajini, dok lider zemlje Kim Jong Un poručuje da su odnosi s Moskvom dostigli „historijski vrhunac“.

Prema izvještajima državne agencije KCNA, Kim i ruski ambasador u Pjongjangu Aleksandar Matsegora prisustvovali su svečanosti polaganja kamena temeljca za „Muzej memorijalnih borbenih podviga“ u glavnom gradu Sjeverne Koreje.

Kim je u svom govoru izjavio da će muzej biti „sveto mjesto posvećeno herojima koji su svoje živote dali za slobodu i mir“, dodavši da sjevernokorejski vojnici „pokazuju nepokolebljiv duh koji ne toleriše agresiju, već uništava agresore“.

Prema procjenama južnokorejskih izvora, najmanje 600 sjevernokorejskih vojnika poginulo je u borbama na teritoriji zapadne Rusije, gdje su raspoređeni kako bi pružili podršku ruskim snagama. Hiljade su ranjene.

Kim je podsjetio da se sjevernokorejske trupe već godinu dana nalaze u Kurskoj oblasti u Rusiji, gdje, kako je rekao, „pomažu u postizanju odlučujuće pobjede protiv neonacističkih osvajača“.

Na ceremoniji su prisustvovali i visoki sjevernokorejski zvaničnici te porodice poginulih vojnika, a najavljeno je da će muzej sadržavati skulpture, fotografije i umjetnička djela koja prikazuju zajedničke bitke s ruskim saveznicima.

Podsjetimo, prošle godine Rusija i Sjeverna Koreja potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu koji predviđa međusobnu vojnu podršku u slučaju napada na bilo koju od zemalja.

U Moskvi je ovih dana otvorena i umjetnička izložba koja slavi odnose između dvije države, prikazujući sjevernokorejske i ruske vojnike „rame uz rame protiv neprijateljskog Zapada“.


Znate više o temi ili prijavi grešku