
Trgovački sud u Zagrebu zakazao je ročište za 8. april koje će se baviti stečajem tvrtke Rim i Zov d.o.o., bivše kompanije poduzetnika Ivana Rimca, osuđenog za gospodarski kriminal.
Na ročištu će se raspravljati o podjeli naknadno pronađene imovine u vrijednosti od 1,1 milion eura. Ova novčana sredstva dolaze u kontekstu stečajnog postupka koji je pokrenut protiv tvrtke Rim i Zov, a stečajni upravitelj je predložio nastavak postupka, pozivajući vjerovnike da prijave svoja potraživanja.
Ivan Rimac, otac poznatog poduzetnika Mate Rimca, vlasnika tvrtke Rimac Automobili, ima bogatu povijest poslovanja, ali i kriminalnih optužbi. Rimac je, prema medijskim izvještajima, bio dugogodišnji predsjednik nadzornog odbora tvrtke Rimac Automobili, a osim toga, bio je i vlasnik udjela u brojnim tvrtkama u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Makedoniji i Njemačkoj.
Skandal s tvrtkom Rim i Zov započeo je još 2019. godine kada je otvoren stečaj, nakon što su utvrđene neizvršene obaveze prema vjerovnicima u iznosu od 420.295 kuna. Nakon toga, u oktobru 2023. godine, Credo banka je bila obavezana isplatiti 1,1 milion eura uvećano za zakonsku zateznu kamatu i troškove parničnog postupka, što je izazvalo dodatne pravne komplikacije.
Međutim, cijela situacija postala je još ozbiljnija nakon što je Ivan Rimac lani osuđen na tri godine zatvora zbog izvlačenja novca iz tvrtke Slavonija DI, koja se bavila preradom drva u Slavonskom Brodu. Prema presudi, Rimac je kao zamjenik predsjednika nadzornog odbora dogovarao poslove koji su Slavoniji DI nanijeli gubitke, a novac je potom prebačen u tvrtku Rim i Zov. Konkretno, u poslovima s preprodajom zemljišta i rušenjem tvornice Rimac je doveo do gubitaka od više od 1,5 miliona eura, a zbog toga je osuđen na dugotrajan zatvorski boravak. Osim toga, presuda je pokazala kako su u procesu poslovanja s tvrtkom Rim i Zov bili uključeni i nepravilno preplaćeni poslovi, što je dovelo do ozbiljnih gubitaka za Slavoniju DI.
Rimac je proglašen krivim za dva odvojena slučaja: prvo za preprodaju zemljišta i drugo za poslovanje vezano za rušenje tvornice, za što je dobio ukupnu kaznu od tri godine zatvora. S obzirom na njegove veze s tvrtkom Rimac Automobili, cijeli slučaj baca novo svjetlo na poslovne prakse poduzetnika čije ime je postalo simbol tehnološkog napretka, ali i kontaminirano ozbiljnim optužbama za privredni kriminal.