U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici (SKB) Mostar ove sezone evidentirana su tri slučaja hospitalizacije uslijed ugriza zmije otrovnice. Pacijenti su primljeni sa simptomima trovanja uzrokovanim zmijskim otrovom, a njihovo liječenje zahtijevalo je bolnički nadzor i adekvatan medicinski tretman.
Načelnica Klinike za infektivne bolesti, dr. Svjetlana Grgić, potvrdila je za Fenu da su svi pacijenti uspješno završili liječenje i otpušteni bez komplikacija ili trajnih posljedica. Trenutno nema pacijenata na liječenju zbog ugriza zmije otrovnice u SKB Mostar.
Bolnica raspolaže dovoljnom količinom antiviperinum seruma, koji je ključan za uspješno liječenje zmijskih ugriza. Prema riječima dr. Grgić, serum najefikasnije djeluje ako se primijeni unutar četiri do šest sati od ugriza, naročito kod prisutnih simptoma poput otoka, poremećaja zgrušavanja krvi i znakova trovanja. Nakon tog perioda učinkovitost seruma opada, a rizik od trajnih oštećenja se povećava.
U slučaju ugriza, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć i pružiti prvu pomoć: smiriti unesrećenog, ograničiti pokrete ugrizenog dijela tijela i položiti ga ispod nivoa srca. Također, treba ukloniti uske predmete poput prstenja i narukvica zbog mogućeg oticanja, dok su metode poput rezanja rane, usisavanja otrova, stavljanja leda ili konzumiranja alkohola i kofeina strogo zabranjene.
Dr. Grgić savjetuje da se pri boravku u prirodi nosi odgovarajuća obuća i duga odjeća, koristi štap za hodanje kroz gustu vegetaciju i izbjegava diranje zmija, čak i ako djeluju mrtvo.
Broj ugriza zmija varira ovisno o vremenskim prilikama i sezonskim aktivnostima. Najčešće se slučajevi javljaju u proljeće tokom radova u prirodi ili u toplijim jesenjim mjesecima. U prosjeku, SKB Mostar godišnje zbrine između pet i sedam pacijenata zbog ugriza zmije otrovnice.