RECIKLAŽA BATERIJA ZA ELEKTRIČNE AUTOMOBILE

Slovenci ulažu u tvornicu u Mađarskoj 25 miliona eura

Auto baterija

Kompanija Andrada, koju je osnovalo nekoliko biznismena i firmi, bavit će se reciklažom baterija za električne automobile

Slovenački poduzetnici, stručnjaci i automobilske kompanije, među kojima su direktor Hidria Holdinga Iztok Seljak, Peter Tibaut, TAB Mežica i ACH Invest, osnovali su u Mađarskoj kompaniju Andrada koja će se baviti reciklažom baterija za električne automobile u mjestu Alsozcolca na sjeveru zemlje. U prvoj fazi razvoja u projekat će biti uloženo 25 miliona eura. Kako je najavio izvršni direktor Andrade Peter Tibaut, novoosnovana kompanija u mjestu Alsozcolca, u blizini Miškolca, kod novog centra velikih fabrika baterija u Debrecinu, zaposlit će 70 tehnoloških stručnjaka, a do 200 do 2024. godine.

Ubuduće će, prema njegovim rečima, sarađivati sa hidrometalurškim odsekom Univerziteta u Miškolcu i povezivati se sa Hemijskim institutom u Ljubljani.

Tibaut je također skrenuo pažnju na važnost projekta za buduću ekološki održivu evropsku električnu mobilnost, a time i na mjesto Slovenije u njemu. - Projekat je dosad najveća slovenačka investicija u Mađarskoj, od strateškog značaja za mađarsku vladu, koja će ga u skladu s tim i finansijski podržati, dodao je.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto potvrdio je u utorak, kako prenosi mađarska novinska agencija MTI, da će Mađari projektu dati 4,7 milijardi forinti, što je otprilike polovina planirane prve investicije. Fabrika vredna 10 milijardi forinti imaće kapacitet da reciklira 10.000 tona baterija godišnje, dodao je on.

Ministar je naglasio i da Andrada "pridržava ekološke propise koji su četiri puta stroži od onih koji važe u Mađarskoj". Prema njegovim riječima, cilj nove tehnologije kompanije, koju su osnovali Slovenci, je zaštita okoliša od otpada kroz kružnu proizvodnju baterija.

Slovenačku automobilsku industriju izdašno podržava i vlada. Projekt Misije slovenačkog automobilskog klastera GREMO, usmjeren na zelenu i digitalnu transformaciju automobilske industrije, tako će dobiti do 200 miliona eura državne podrške u narednih pet godina, podsjeća 24ur. Kako je premijer Robert Golob rekao na proljetnom potpisivanju sporazuma o partnerstvu, to je jedan od centralnih razvojnih projekata za cjelokupnu privredu.


Znate više o temi ili prijavi grešku