
Prijedlog zakona koji delegatkinja HDZ-a Marina Pendeš stavlja pred Dom naroda mogao bi drastično ograničiti nadležnosti Suda BiH i preusmjeriti osjetljive slučajeve korupcije ka entitetskim sudovima podložnijim političkim utjecajima.
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine će 29. maja imati dvije sjednice, a na prvoj, koja je hitna, raspravljat će se o Prijedlogu zakona o sudu Bosne i Hercegovine.
Zahtjev za razmatranje ovog Prijedloga zakona poslala je delegatkinja Marina Pendeš (HDZ), a riječ je o trećoj tački ove hitne sjednice Doma naroda.
Ključni dijelovi prijedloga, koji je dostupan na stranici Parlamentarne skupštine BiH, vezani su za sjedište Apelacionog vijeća Suda BiH, te nadležnosti Suda BiH koje bi mogle biti smanjene.
U kontekstu Apelacionog vijeća, odnosno sjedišta ove institucije, dugo vremena se nije mogla postići saglasnost jer je SNSD tražio da to bude Banja Luka.
Ipak, prema prijedlogu Pendeš, sjedište bi bilo u općini Istočno Novo Sarajevo, što sugeriše da je po ovom pitanju SNSD ipak "popustio", mada treba vidjeti da li će njihovi delegati podržati ovaj prijedlog.
Također, sporan je i član 16 ovog Prijedloga, koji se tiče nadležnosti Suda BiH.
Prema ovom prijedlogu, nadležnost Suda BiH bila bi za krivična djela prema Krivičnom zakonu BiH te krivičnim zakonima entiteta i Brčko distrikta, ako su prijetnja suverenitetu, teritorijalnom integritetu, političkoj nezavisnosti, državnoj sigurnosti i međunarodnom subjektivitetu naše zemlje.
Sporan dio prijedloga odnosi se na stav 3 ovog člana, koji kaže da druga krivična djela vezana za entitetske krivične zakone mogu biti nadležnost Suda BiH jedino ako su počinjena na teritoriji oba entiteta, ili jednog entiteta i Brčko distrikta ili van teritorije BiH.
Drugim riječima, ovim je smanjena nadležnost Suda BiH u kontekstu toga da se, prema ovom prijedlogu, u većini slučajeva više ne bi mogli baviti krivičnim djelima počinjenim samo na teritoriji jednog entiteta.
Također je sada potrebno da krivično djelo kako bi bilo u nadležnosti Suda BiH, ukoliko je počinjeno na području samo jednog od dva entiteta, mora napraviti "štetu velikih razmjera za državu BiH", dok je do sada to bilo definisano da je u nadležnosti Suda BiH kada krivična djela "mogu imati ozbiljne reprekusije ili štetne posljedice po BiH" i "kada mogu izazvati druge štetne posljedice za BiH".
Razlika u terminologiji je očigledna s obzirom na to da će formulacijom nepostojanja "štete velikih razmjera" biti mnogo lakše proglasiti Sud BiH nenadležnim, što otvara bojazan od značajnog smanjenja nadležnosti tog suda.
Ovakvo smanjivanje nadležnosti je ranije za Klix.ba problematizirao i iskusni advokat Asim Crnalić, koji kaže da postoji bojazan da "političari na ovaj način stvaraju teritorijalni okvir za isključenje svoje krivične odgovornosti".
Sam tekst nacrta ne dokazuje tu namjeru, ali je efekat jasan - najproblematičniji predmeti korupcije i ekonomskog kriminala, oni koji pogađaju javne budžete unutar entiteta, bit će upućeni sudovima na nižem nivou, gdje je pritisak lokalnih interesnih grupa objektivno lakše provodiv.
Osim ove tačke, na Domu naroda raspravljat će se i o Prijedlogu izmjena zakona o finansiranju institucija BiH, izmjena zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, te izmjena zakona o izbornom zakonu BiH. Sjednica bi trebala početi u 10 sati.