Lider SDA Bakir Izetbegović poručio je strankama "Trojke" da se "vade iz živog blata u koje su sami zagazili" odbacujući još jednom poziv ovih stranaka da se razgovora o izbornim reformama.
Izetbegović se nakon sjednice Predsjedništva SDA obratio javnosti ocijenivši da je trenutni saziv Vijeća ministara BiH jedan do najgorih.
“Jučer je bilo godinu dana od kada je imenovan ovaj saziv Vijeća ministara. Mi kao opoziciona stranka kad govorimo kritički o vlasti mogli bi karikirati stvari, umanjivati rezultate, ali u ovom slučaju o radu, odnosne neradu Vijeća ministara sasvim dovoljno govore brojke. Od 20 pozicija koliko broji VM Bošnjaci su dobili samo pet, dakle narod koji čini preko 50 posto stanovništva (dobio je četvrtinu).
Predat je sigurnosni sektor, finansije, UIO, Agencija za državnu slućžbu itd. Od planiranih 50 zakona usvojeno je tek 12, a od tih usvojenih zakona šest su dopune i izmjene. Nijedan prijedlog zakona koji su predložile stranke “Trojke” nije se našao pred Parlamentarnom skupštinom, dakle ignorisani su od dvojca SNSD i HDZ. Ovaj dvojac faktički vlada, uz saglasnost i podršku ‘Trojke'”, kazao je predsjendik SDA.
Napomenuo je i da su HDZ i SNSD ignorisali neke predložene zakone.
Vijeće ministara je radilo kada je odgovaralo ovom dvojcu koji vlada uz podršku Trojke-naveo je Izetbegović. Dodao je kako se sve to kompeziralo pričom o evropskom putu.
Pomakli nismo, ali pričalo se-poručio je lider SDA. Podsjetio je kako budžet nije ni predložen, te kako je sve to nerad Vijeća ministara.
“Neka kažu šta su pregovarali”
Komentarisao je i dogovor sa imanja Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta RS.
Sve što je Trojka prepoustila i popustila je popravljivo, sa promjenom vlasti. Ovo što su krenuli raditi na imanju je nepopravljivo i nanijelo bi zabrinjavajuće štete-rekao je Izetbegović. Poručio je kako koalicija sada zove sve da se „vade iz živog blata“.
Neka pošteno kažu šta su pregovarali kod Dodika, dužni su to javnosti-dodao je.
O potezu Plenkovića
Komentarisao je i nedavni potez Andreja Plenkovića, hrvatskog premijera, koji je odbio da se sastane sa Željkom Komšićem, članom Predsjedništva BiH te je poručio da je to nepoštivanje vrhovne državne institucije.
Sramota je da su se državni zastupnici nastavili s njim sastajati – zaključio je Izetbegović.
Govoreći o budžetu FBiH naveo je da je ostavljen samo jedan dan za njegovo razmatranje.
"Postoje čitavi netransparentni dijelovi s kojima se pred izbore može raditi svašta. Ovo je predizborni budžet i hvale se rekordnim iznosima, a imaju se namjeru zadužiti 500 miliona maraka više nego ranije", zaključio je Izetbegović.