
Srbija je odlučila da zatraži intervenciju pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u korist Ujedinjenih Arapskih Emirata koje je Sudan optužio za genocid u ovoj državi zbog podrške paravojnim "Snagama za brzu intervenciju".
Srbija je u petak pozivajući se na članak 63. Statuta Suda, podnijela u Sekretarijatu Suda izjavu o intervenciji u predmetu koji se odnosi na primjenu Konvencije o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida u Sudanu (Sudan protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata).
Sukladno članku 63. Statuta, kad god je u pitanju tumačenje konvencije čije su stranke države koje nisu uključene u predmet, svaka od tih država ima pravo intervenirati u postupku. U tom slučaju, tumačenje dano presudom Suda bit će jednako obavezujuće za njih.
U skladu s člankom 83. Poslovnika Suda, Sudan i Ujedinjeni Arapski Emirati pozvani su da dostave pisana očitovanja o izjavi o intervenciji.
Dana 5. marta 2025. Sudan je podnio Zahtjev za pokretanje postupka protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata u vezi s navodnim kršenjima obveza potonjih prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida u odnosu na skupinu Masalit u Sudanu, posebno u Zapadnom Darfuru.
U svome očitovanju Srbija smatra da Međunarodni sud pravde nema nadležnost u slučaju koji je pokrenut protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata, te da nema nadležnosti ni u smislu uspostave privremenih mjera.
Srbija i Ujedinjeni Arapski Emirati imaju vrlo blisku saradnju. Emirati su prilikom glasanja o uspostavi međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici sramotno ostali suzdržani nakon govora u kojem se predstavnik Emirata usudio da pored sramotnog glasanja spomene ime najmlađe žrtve genocida bebe Fatime Muhić.
Srbija je jedina država koja je ikada osuđena pred Međunarodnim sudom pravde za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Amnesty International je u svome izvještaju iz prošle godine naveo da oružje iz Srbije završava u Sudanu i da se time krši embargo a oružje u regionu Darfur.
"Snabdijevanjem Sudana oružjem, države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, poput Kine i Srbije, krše svoje obaveze prema članovima 6 i 7 Ugovora, i na taj način potkopavaju pravno obavezujući okvir koji reguliše globalnu trgovinu oružjem", saopćio je Amnesty International.
Khartoum tvrdi da su UAE "suučesnici u genocidu" nad zajednicom Masalit u Zapadnom Darfuru kroz svoju vojnu, financijsku i političku podršku RSF-u.
RSF je optužen za počinjenje genocida u Darfuru - protiv nearapskih skupina u regiji.
"Ujedinjeni Arapski Emirati potiču pobunu i podržavaju miliciju koja je počinila zločin genocida u Zapadnom Darfuru. Ujedinjeni Arapski Emirati moraju u potpunosti obeštetiti za štetu uzrokovanu njihovim međunarodno nepravednim djelima, uključujući isplatu odštete žrtvama", navodi se između ostalog u tužbi.
Gotovo dvogodišnji rat opustošio je Sudan, s desetinama hiljada ubijenih i preko 12 miliona raseljenih ljudi, što potiče jednu od najgorih humanitarnih kriza na svijetu.