Gostujući na BHRT-u potpredsjednik Federacije BiH iz SDP-a Igor Stojanović kazao je da postoji mogućnost da će Fadil Novalić ostati premijer ovog entiteta.
Kako je kazao, rok za formiranje nove federalne vlade mora biti ispoštovan i "u suprotnom ćemo imati problem".
"Vrlo je izvjesno da Refik Lendo neće dati saglasnost, a ukoliko do toga dođe, moguće je da Fadil Novalić ostane premijer", kazao je Stojanović.
Ipak, očekuje da nova federalna vlada bude formirana u narednih 10-ak dana jer, kako kaže, "imamo većinu".
Kada je u pitanju eventualna nova odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, Stojanović kaže da nije siguran da li će ona pomoći u deblokadi.
"Ključ u Klubu Bošnjaka SDA ima isključivo zahvaljujući odluci Schmidta o izmjeni Izbornog zakona i Ustava FBiH", rekao je Stojanović i dodao da je upravo Schmidt pomogao SDA da može blokirati novu Vladu.
Osvrnuo se i na današnja dešavanja, odnosno molbu njegovog stranačkog predsjednika Nermina Nikšića da se imenovanje ministara odgodi "radi dodatnih konsultacija".
"Nikšić je to zatražio prije svega zbog prijedloga NES-a da Anel Kljako bude ministar. Kljako je prema optužbama iz CIK-a neko ko je zloupotrijebio izborni proces u svrhu dobijanja glasova i Nikšić je zatražio da razmisle o tom prijedlogu, jer bi njegovim izborom nova Vlada bila kompromitovana", objasnio je Stojanović.