POTPREDSJEDNIK FEDERACIJE BIH

Stojanović: Izvjesno je da Lendo neće dati saglasnost, moguće je da Novalić ostane premijer

Stojanovic bradara lendo
Foto © Fena

Gostujući na BHRT-u potpredsjednik Federacije BiH iz SDP-a Igor Stojanović kazao je da postoji mogućnost da će Fadil Novalić ostati premijer ovog entiteta.

Kako je kazao, rok za formiranje nove federalne vlade mora biti ispoštovan i "u suprotnom ćemo imati problem".

"Vrlo je izvjesno da Refik Lendo neće dati saglasnost, a ukoliko do toga dođe, moguće je da Fadil Novalić ostane premijer", kazao je Stojanović.

Ipak, očekuje da nova federalna vlada bude formirana u narednih 10-ak dana jer, kako kaže, "imamo većinu".

Kada je u pitanju eventualna nova odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, Stojanović kaže da nije siguran da li će ona pomoći u deblokadi.

"Ključ u Klubu Bošnjaka SDA ima isključivo zahvaljujući odluci Schmidta o izmjeni Izbornog zakona i Ustava FBiH", rekao je Stojanović i dodao da je upravo Schmidt pomogao SDA da može blokirati novu Vladu.

Osvrnuo se i na današnja dešavanja, odnosno molbu njegovog stranačkog predsjednika Nermina Nikšića da se imenovanje ministara odgodi "radi dodatnih konsultacija".

"Nikšić je to zatražio prije svega zbog prijedloga NES-a da Anel Kljako bude ministar. Kljako je prema optužbama iz CIK-a neko ko je zloupotrijebio izborni proces u svrhu dobijanja glasova i Nikšić je zatražio da razmisle o tom prijedlogu, jer bi njegovim izborom nova Vlada bila kompromitovana", objasnio je Stojanović.


Znate više o temi ili prijavi grešku