
Veliki broj građana Zapada vjeruje da bi treći svjetski rat mogao izbiti u narednih pet do deset godina, pri čemu većina očekuje upotrebu nuklearnog oružja i katastrofalne posljedice po čovječanstvo, pokazuje nova međunarodna anketa sprovedena povodom 80. godišnjice Dana pobjede u Evropi.
Povodom obilježavanja 80. godišnjice Dana pobjede u Evropi, nova međunarodna anketa pokazuje da mnogi građani Sjedinjenih Američkih Država i zapadnoevropskih zemalja vjeruju kako je treći svjetski rat moguć u narednih pet do deset godina. Kao najvjerovatniji uzrok potencijalnog globalnog sukoba ispitanici ističu napetosti s Rusijom.
Anketu je sproveo YouGov u pet evropskih zemalja – Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Španiji – te u SAD-u, a rezultati pokazuju da između 41 i 55 posto Evropljana te 45 posto Amerikanaca smatra da je izbijanje trećeg svjetskog rata vrlo ili prilično vjerovatno u narednoj deceniji.
Zabrinjavajuće je što velika većina ispitanika (68–76 posto) vjeruje da bi takav sukob uključivao upotrebu nuklearnog oružja, dok između 57 i 73 posto smatra da bi rat doveo do većih ljudskih gubitaka nego Drugi svjetski rat. Između 25 i 44 posto čak vjeruje da bi treći svjetski rat mogao dovesti do uništenja većine svjetske populacije.
Kao glavni izvor prijetnje, najčešće se navodi Rusija, a uz nju i terorizam. Značajan broj građana Evrope izražava zabrinutost i zbog odnosa sa SAD-om – većina ispitanika u Španiji (58%), Njemačkoj (55%) i Francuskoj (53%) smatra da napetosti s Amerikom predstavljaju ozbiljnu ili umjerenu prijetnju miru u Evropi.
Značajan procenat ispitanika također vjeruje da bi zločini slični onima koje je nacistički režim počinio tokom 1930-ih i 1940-ih mogli da se ponove – između 31 posto u Španiji i 52 posto u SAD-u smatra to mogućim u vlastitim zemljama.
Na pitanje ko je najviše doprinio porazu nacizma u Drugom svjetskom ratu, većina u pet evropskih zemalja navodi SAD (40–52 posto), dok 41 posto Britanaca smatra da je to bila njihova zemlja.
Kada je riječ o očuvanju mira nakon rata, većina ispitanika (52–66 posto) prepoznaje NATO kao ključnu snagu stabilnosti, dok UN i EU također imaju značajnu podršku (44–60 posto). Rezultati ukazuju na široku zabrinutost za budućnost, ali i svijest o važnosti međunarodnih savezništava u očuvanju mira.