
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizovao je danas okrugli stol pod nazivom "Novi Zakon o VSTV-u: Raskrsnica između struke i politike", u saradnji sa Zajedničkim koordinacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine.
Ova konferencija ima za cilj da uključi stručnu zajednicu u proces izrade Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) te da analizira predložena zakonska rješenja vezana za sastav Vijeća, njegovu nezavisnost, odredbe o sukobu interesa i prijavi imovine, kao i način izbora i nadležnost pomoćnih tijela VSTV-a.
Na skupu su se obratili izvršna direktorica TI u BiH Ivana Korajlić, predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija i sudija Vrhovnog suda FBiH Goran Nezirović. Ivana Korajlić je na početku istakla da se novi Zakon o VSTV-u dugo očekuje, naglašavajući da se radi o značajnoj reformi koja traje nekoliko godina.
U okviru reforme, očekuje se da će zakon omogućiti nezavisnost rada VSTV-a i izbora sudija, spriječiti sukobe interesa i osigurati kontrolu imovinskih kartona sudija i tužilaca. Međutim, Korajlić je izrazila zabrinutost zbog netransparentnog procesa izrade zakona, u kojem je izvršna vlast preuzela dominantnu ulogu, dok su glasovi pravosuđa i stručne zajednice ostali zapostavljeni. Upozorila je na pokušaje uvođenja etničkih kriterija pri izboru članova Vijeća, što bi moglo dodatno produbiti etničke podjele u društvu.
Osim toga, Korajlić je napomenula da nije osiguran integritet procesa izbora članova Vijeća, a mnogo odredbi prepušteno je podzakonskim aktima čija sadržina ostaje nepoznata. Prema njenim riječima, čini se da se trenutni reformski proces koristi za jačanje kontrole nad pravosuđem, a ne za njegovu nezavisnost, te se pozvala na širi dijalog kako bi se obezbijedila kvaliteta novog zakona. Također je naglasila da Vijeće ministara BiH ima mogućnost promjene zakona, što može smanjiti šanse za parlamentarne korekcije.
Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija također je kritizovao neprozirnost procesa izmjena zakona, naglašavajući da Ministarstvo pravde nije radilo u najboljoj vjeri i da je marginalizovalo profesionalnu zajednicu. On je apelovao na uključivanje stručnjaka u ovaj proces, ističući da je značaj zakona za pravosuđe neprocjenjiv.
Sudija Vrhovnog suda FBiH Goran Nezirović naglasio je da dosadašnje iskustvo pokazuje da će politika oblikovati smjer zakona, što predstavlja zabrinjavajući trend. On je poručio da je za ozbiljnu reformu sudskog sistema potrebno imati sveobuhvatan strateški program, što trenutno nedostaje.
U zaključku, današnji okrugli stol predstavlja važan korak ka stvaranju boljeg zakonskog okvira za rad VSTV-a, ali ostaje otvoreno pitanje kako će se u budućnosti obezbijediti stvarna nezavisnost i efikasnost pravosudnog sistema.