KONAKOVIĆ PONOVO NA PUTU

Stvarni rezultati ili još jedna prilika za političku fotografiju?

Elmedin Konaković. Fena
Foto © Elmedin Konaković. Fena

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković odlazi na još jednu službenu posjetu – ovaj put u Republiku Poljsku, gdje će u srijedu, 6. novembra, razgovarati o ključnim temama koje se tiču budućnosti BiH na evropskom putu, bilateralnih odnosa, ekonomske saradnje i situacije u regiji.

Zvanična najava najavljuje važne sastanke: razgovor s poljskim ministrom vanjskih poslova Radoslawom Sikorskim i susret s predsjednikom Republike Poljske, Andrzejem Dudom.

Posjete poput ove obično zvuče kao velika stvar. No, bh. građani, koji su navikli na političke parade i ceremonijalna putovanja koja rijetko donesu konkretne koristi, postavljaju ključno pitanje: šta će Konakovićeva posjeta Poljskoj donijeti Bosni i Hercegovini? Hoće li se napredak u „bilateralnim odnosima“ odraziti na svakodnevni život građana, ili će i ovo ostati još jedno obećanje bez stvarnog utjecaja?

Konaković će u Poljskoj, kako najavljuju, otvoriti ključne teme: evropske integracije i ekonomske odnose. No, zvuči li ovo kao ponavljanje starih priča? BiH je godinama na začelju Balkana kad je u pitanju evropski put, suočavajući se s preprekama koje godinama ostaju neriješene – od korupcije do političke nestabilnosti.

Evropska integracija: Stalno obećanje s malo pomaka

Bosna i Hercegovina već godinama sluša kako „smo sve bliže Evropi“. Ali dok se političari smjenjuju u različitim posjetama i razgovaraju o „važnim koracima“, stvarni rezultati za zemlju koja želi napredak u evropskim integracijama ostaju upitni. Tokom ovog susreta, Poljska će vjerovatno potvrditi podršku BiH na evropskom putu, ali pravi izazov leži u sposobnosti bh. vlasti da tu podršku pretvori u konkretne promjene kod kuće.

Dok Konaković bude govorio o „situaciji u regiji“ i „bilateralnoj saradnji“, Poljska, kao zemlja koja je već članica Evropske unije, sigurno će isticati važnost pravnih reformi, borbe protiv korupcije i političke stabilnosti. Ali BiH se već suočava s dugogodišnjim unutrašnjim sukobima, gdje stranke više vremena troše na međusobna prepucavanja nego na stvarne reforme. Za BiH, priča o evropskom putu ostaje daleki san upravo zbog unutrašnjih prepreka koje i dalje blokiraju progres.

Ekonomska saradnja – Prazna obećanja ili stvarne mogućnosti?

Posjeta je također prilika za razgovore o ekonomskoj saradnji između BiH i Poljske. Na papiru, ovo zvuči obećavajuće – Poljska je ekonomija koja brzo raste i može ponuditi vrijedna iskustva Bosni i Hercegovini. No, postavlja se pitanje: kako će se ta saradnja odraziti na svakodnevne prilike u BiH?

Građani, suočeni s visokom stopom nezaposlenosti i niskim životnim standardom, sigurno žele više od političkih fraza o „potencijalima za ekonomski rast“. Hoće li Poljska pružiti konkretne investicije, ili ćemo još jednom čuti o „otvorenim mogućnostima“ koje nikad ne izađu iz okvira diplomacije? I hoće li BiH ikad zaista preći sa riječi na djela kad je u pitanju stvaranje ekonomskih prilika za svoje građane?

Susret s predsjednikom Dudom: Diplomatski protokol ili prava podrška?

Poslijepodnevni susret Konakovića s poljskim predsjednikom Andrzejem Dudom ističe se kao prilika za dalje jačanje odnosa između dviju zemalja. Poljska, s obzirom na svoje članstvo u EU i NATO-u, ima značajnu poziciju na evropskoj sceni, a podrška ovako važne članice mogla bi biti ključna za BiH. No, realnost je da su mnogi prethodni susreti bh. zvaničnika s evropskim liderima ostali bez konkretnih rezultata za Bosnu i Hercegovinu.

Dok Konaković razmjenjuje diplomatske riječi s Dudom, građani BiH se pitaju hoće li se ovi razgovori ikad pretočiti u stvarne promjene. Diplomatske posjete i protokolarni osmjesi ne donose mnogo koristi običnim ljudima, a prošlost nas je naučila da se od ovakvih susreta rijetko može očekivati konkretan pomak. Jer, zaista, koliko su slični susreti promijenili svakodnevni život u BiH?

BiH treba reforme, a ne politička putovanja

S obzirom na sve izazove s kojima se BiH suočava, od političke nestabilnosti, preko sporog napretka ka EU, do ekonomskih problema, realnost nalaže da su nam potrebne suštinske reforme, a ne samo diplomatske posjete i protokolarna rukovanja. Vrijeme je da se manje fokusiramo na politička putovanja i više na stvarne promjene koje će unaprijediti život bh. građana.

Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju liderstvo koje neće samo odlaziti u posjete i sastanke, nego koje će donijeti rezultate. Evropska integracija, ekonomski napredak i stabilnost u regiji su ključni, ali jedino ako se prati i implementira konkretna politika, a ne samo protokolarne geste.