PRVOSTEPENA PRESUDA

Sud BiH osudio Vasviju Vidović na godinu zatvora

Vasvija vidovic

Sud Bosne i Hercegovine donio je prvostepenu presudu kojom je poznata sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora, pri čemu zakon omogućava da se ova kazna otkupi novčanom uplatom. Ipak, odluka suda još nije konačna, s obzirom na to da postoji mogućnost žalbe, što znači da će konačan ishod zavisiti od drugostepenog postupka.

Vidović se našla na optuženičkoj klupi pod teretom sprečavanja dokazivanja u slučaju istrage koja se vodi protiv bivšeg predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i nekadašnjeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića. Prema navodima Tužilaštva BiH, Vidović je sakrila mobilni telefon jednog od osumnjičenih, konkretno Ranka Debevca, koji je u tom trenutku bio suspendovan s funkcije predsjednika Suda BiH.

Tužilaštvo je ovu radnju ocijenilo ozbiljnim pokušajem opstrukcije istrage, zbog čega su od suda zatražili ne samo izricanje zatvorske kazne već i dodatnu mjeru zabrane obavljanja advokatske djelatnosti u trajanju od tri godine. Kao glavni argument za ovakav zahtjev naveli su činjenicu da Vidović, kao iskusna advokatica s dugogodišnjom praksom, vrlo dobro poznaje zakonske procedure i pravila istrage te da je upravo njeno profesionalno iskustvo otežavajuća okolnost u ovom slučaju.

Tokom završne riječi, tužiteljica Bojana Jolović je podsjetila sudsko vijeće da su inspektori Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prilikom saslušanja u prostorijama ove institucije upozorili Vasviju Vidović da svi mobilni telefoni koji se nalaze u prostoriji moraju biti oduzeti. Nakon što je završila razgovor s Debevcem, prema tvrdnjama Tužilaštva, više puta je upitana da li ima nešto za prijaviti, na šta je Vidović, kako se tvrdi, svaki put negirala da posjeduje bilo kakav relevantan dokazni materijal. Međutim, naknadnim pretresom njene torbe kod nje je pronađen upravo Debevcev telefon, što je Tužilaštvo ocijenilo kao direktno skrivanje potencijalno ključnog dokaza.

S druge strane, odbrana Vasvije Vidović insistirala je na tome da njena radnja nije predstavljala nikakav vid opstrukcije istrage, već da se radilo o zaštiti povjerljivog odnosa između advokata i klijenta, što je osnovno pravo garantovano zakonima i advokatskom etikom. Također, odbrana je naglasila da u trenutku kada se sporni telefon nalazio kod nje nije postojala nikakva sudska naredba o njegovom oduzimanju, čime je, prema njihovim tvrdnjama, postupanje Tužilaštva neopravdano.

Advokatica Vasvija Vidović, koja se godinama smatra jednom od najutjecajnijih pravnih stručnjakinja u BiH, poznata je po zastupanju u visokoprofilnim slučajevima, uključujući i brojne optužene za teška krivična djela i korupciju. Ova presuda ne samo da baca novo svjetlo na njen profesionalni integritet već i otvara pitanje granica između advokatske dužnosti i mogućih radnji koje mogu biti okarakterisane kao ometanje pravde.

Ostaje da se vidi kako će proteći žalbeni proces i hoće li drugostepeni sud potvrditi presudu ili preinačiti odluku u korist Vidović. Ovaj slučaj, koji je već izazvao široku javnu debatu, potencijalno bi mogao imati dugoročne posljedice na pravosudni sistem u BiH, posebno u kontekstu balansiranja između zaštite pravne profesije i odlučne borbe protiv bilo kakvih pokušaja opstrukcije istrage u osjetljivim slučajevima.