
Američke sankcije zbog navodne upotrebe hemijskog oružja zadaju smrtonosan udarac ionako ranjivoj sudanskoj ekonomiji, dok se Svjetska banka sprema zatvoriti posljednja vrata međunarodne pomoći.
Ova odluka, koja dolazi u trenutku kada se Sudan nalazi u krvavom sukobu i političkoj neizvjesnosti, dodatno produbljuje njegovu međunarodnu izolaciju i gura ga ka potpunom finansijskom kolapsu.
U četvrtak navečer, Sjedinjene Američke Države objavile su da su zaključile kako je sudanska vojska koristila hemijsko oružje tokom sukoba 2024. godine, čime je, prema saopćenju američkog State Departmenta, prekršena Konvencija o hemijskom oružju. Kao odgovor, SAD će uvesti sankcije koje uključuju zabranu izvoza i prestanak finansiranja sudanske vlade sa sjedištem u Port Sudanu.
Američka glasnogovornica Tammy Bruce naglasila je da je ovakvo ponašanje "flagrantno kršenje međunarodnog prava" i najavila primjenu sankcija za 15 dana. Istovremeno, Svjetska banka razmatra potpuno obustavljanje svih oblika saradnje sa Sudanom, uključujući finansiranje humanitarnih i razvojnih programa. Sudan je već svrstan u najnižu kategoriju zemalja s kojima Banka više neće sarađivati.
Ova situacija označava drastičan preokret u odnosu na period nakon 2020. godine, kada su ukinute višedecenijske sankcije uvedene tokom vladavine Omara al-Bashira. Tada je Sudan krenuo putem ekonomske reintegracije, pristupivši globalnim sistemima poput SWIFT-a i IBAN-a. Taj napredak počeo je da se urušava nakon vojnog puča 2021. godine, a sadašnja kriza ga dodatno produbljuje.
Sukob koji je izbio u aprilu 2023. između vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku prerastao je u otvoreni rat, obilježen brutalnim nasiljem nad civilima i povratkom islamističkih frakcija bliskih režimu al-Bashira. Prema izvorima iz međunarodne zajednice, sve su prisutnije veze trenutnog vojnog vodstva sa Muslimanskom braćom i drugim ekstremističkim grupama.
Upotreba hemijskog oružja u ovom kontekstu, ako se potvrdi, mogla bi predstavljati ratni zločin i dodatno kompromitovati poziciju režima general-pukovnika Abdel Fattaha al-Burhana, koji pokušava održati vojnu vlast pod krinkom lažne civilne uprave.
Međunarodni ekonomski stručnjaci upozoravaju da bi najnovije sankcije mogle dovesti do potpunog urušavanja bankarskog sistema Sudana. Očekuje se oštar pad strane valute, rast cijena uvoza, prestanak investicija i gubitak bilo kakvog međunarodnog povjerenja. Bez pristupa kreditnim linijama i pomoći Svjetske banke, Sudan se suočava s finansijskim slomom sličnim onom iz najmračnijih dana al-Bashirovog režima.
Ove sankcije nisu samo politička poruka – one su ekonomski egzekutor za zemlju koja tone u haos. Povratak na praksu represije i ekstremizma, kako upozoravaju međunarodni posmatrači, dolazi s visokom cijenom. A Sudan je, kako sada stvari stoje, spreman tu cijenu platiti – vlastitim urušavanjem.