DODIKOV KONAČNI OBRAČUN S BIH:

Sudbina države u rukama jednog čovjeka – hoće li se pravosuđe pokloniti ili konačno uspraviti?

Milorad dodik sud bih tuzilastvo

Politička farsa ulazi u završni čin – BiH na ivici opstanka...

Bosna i Hercegovina je već tri decenije talac lažnih obećanja, političkih igrarija, kriminalnih hobotnica i međunarodne zajednice koja nas drži u trajnom stanju nestabilnosti – dovoljno lošem da ne napredujemo, ali i dovoljno "stabilnom" da se ne raspadnemo u potpunosti.

No, možda je došao trenutak kada ni ta igra na ivici više neće biti moguća. Presuda Miloradu Dodiku 26. februara može biti dan u kojem će konačno pasti maska s lica države – jesmo li uopće ikada imali pravnu državu, ili smo samo decenijama živjeli u iluziji dok su nas domaći i strani moćnici razvlačili kao krpe za brisanje stolova u ambasadama, kabinetima i tajkunskim salonima?

Ovaj put, stvari su jednostavne: ili će pravosuđe konačno pokazati da u ovoj zemlji zakon važi za sve, ili ćemo potvrditi ono što Dodik već godinama tvrdi – da je BiH mrtva država u kojoj nema ni zakona, ni Ustava, ni institucija, već samo političke trgovine i ucjena.

Dodikov ultimatum: Ako padnem ja, pada BiH!

Dodik već godinama vodi rat protiv države u kojoj istovremeno vlada i živi kao kralj. Prijetnje o "smrti BiH", povratku na izvorni Dayton, izlasku RS-a iz države, konfederaciji sa Srbijom – sve su to narativi koje koristi s jasnim ciljem: zastrašiti političke protivnike, paralizirati institucije, a sebi osigurati apsolutni imunitet od pravde.

Sada, kada je pravosuđe konačno došlo na prag donošenja presude, Dodik poseže za posljednjim oružjem – prijetnjom haosom. Već je najavio da će eventualna presuda biti dokaz kršenja Ustava, da će RS "braniti ustavni poredak", te da će sve što je nastalo nakon Daytona jednostavno – ukinuti. Nema vojske BiH, nema SIPA-e, nema OSA-e, nema Suda i Tužilaštva BiH, nema zajedničkih institucija. Ukratko, Dodik prijeti da će urušiti državu ako se njega osudi.

Ovo nije prvi put da koristi prijetnje kao politički alat. Godinama je najavljivao referendum o otcjepljenju, dizao tenzije pred izbore, provocirao međunarodnu zajednicu, a onda na kraju pravio dogovore u tajnosti. Razlika je u tome što sada možda zaista ne blefira – jer, ako izgubi pravnu bitku, gubi sve.

Pravosuđe na ispitu: Donijeti presudu ili se pokloniti voždu? Sudbina ove zemlje sada nije samo u rukama političara, već i sudija koji donose odluku 26. februara. Ako se pokaže da u BiH zakon ne važi za sve, onda će pravosuđe definitivno staviti pečat na Dodikovu tezu da je BiH "nemoguća država".

Jer, šta nam drugo preostaje ako jedan političar može spriječiti svoju presudu jednostavnom prijetnjom haosom? Ako je moguće pravdu kupiti političkim ucjenama, onda je pitanje svih pitanja – zašto uopće glumimo državu?

Nekoliko je scenarija:

Dodik biva oslobođen ili dobija simboličnu kaznu – time se potvrđuje da je pravosuđe potpuno pod političkom kontrolom i da je ovo zemlja u kojoj jači uvijek pobjeđuje, bez obzira na zakon.

Dodik biva osuđen na ozbiljnu kaznu – hoće li tada zaista povući sudbonosne poteze ili će, kao mnogo puta ranije, galamiti nekoliko sedmica, pa nastaviti dalje kao da ništa nije bilo?

Presuda se odgađa ili rasteže – klasična bh. metoda izbjegavanja odgovornosti, kojom se samo kupuje vrijeme i prolongira politička kriza.

U svakom slučaju, ovo više nije samo pitanje Dodika – ovo je pitanje opstanka Bosne i Hercegovine kao pravne države.

Geopolitika: Dokle će Zapad tolerirati Dodikove igre?

Dodik se ne boji samo sudova u BiH – boji se i promjena na globalnoj sceni. Dok je ranije imao zaštitu dijela međunarodne zajednice, sada su se stvari promijenile. SAD i Velika Britanija su ga stavili pod sankcije, a EU ga sve češće gleda kao remetilački faktor.

Ali, ključni trenutak bi mogao biti povratak Donalda Trumpa na vlast. Dodik otvoreno kaže da mu je žao što tokom Trumpovog prvog mandata nije proglasio nezavisnost RS-a. S obzirom na to da bi Trump mogao ponovo postati predsjednik SAD-a, pitanje je hoće li Dodik sada igrati na tu kartu i pokušati napraviti poteze koji su mu prije bili previše rizični.

Trojka – slabi partneri u vlasti

U cijeloj ovoj priči, najveći problem za BiH nije samo Dodik, već i njegova "opozicija" – "Trojka" (SDP, NiP, NS), koja je toliko politički nesposobna da djeluje kao njegov tihi saveznik. Umjesto da budu jasna alternativa, oni upadaju u njegove zamke, nesposobni da ponude bilo kakav konkretan odgovor na njegove prijetnje.

Dodik im se otvoreno ruga, pravi dogovore s njima kada mu trebaju, a onda ih napada kada želi dodatno ojačati svoj politički položaj.

Hoće li pravda napokon pokucati na Dodikova vrata?

februar nije samo dan presude Dodiku – to je dan kada će se odlučiti sudbina Bosne i Hercegovine kao pravne države. Ako pravosuđe pokaže da se može stati na kraj političkim ucjenama, to može biti početak kraja dugogodišnje farse u kojoj živimo. Ali ako se pokaže da je zakon slabiji od političkih prijetnji, onda je možda Dodik u pravu – možda BiH zaista ne postoji.

Ostaje nam da vidimo hoće li se pravosuđe konačno usuditi suprotstaviti Miloradu Dodiku ili će se još jednom potvrditi da je u ovoj zemlji dovoljno zaprijetiti haosom da bi ostao iznad zakona.

Jedno je sigurno – šta god se dogodi 26. februara, Bosna i Hercegovina nakon toga više neće biti ista.