
Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu, najstarija odgojno-obrazovna ustanova u Bosni i Hercegovini, danas je još jednom ispisala stranice bogate tradicije – svečanom akademijom i defileom ispraćena je 475. generacija maturanata i 43. generacija maturantica. Defile maturanata ulicama sarajevskog Starog Grada bio je uvod u svečanu akademiju održanu u Gazi Husrev-begovoj džamiji, gdje je upriličena i tradicionalna prozivka svršenika ove škole, koja već stoljećima odgaja generacije znanja, morala i odgovornosti.
U ime reisul-uleme Islamske zajednice, prisutnima se obratio muftija zenički, hafiz dr. Mevludin Dizdarević, koji se emotivno prisjetio svog školovanja u ovoj medresi, podsjećajući da njegova generacija, zbog agresije na BiH, nikada nije imala priliku doživjeti završnu akademiju.
– Današnji dan za mene je duboko emotivan. Moja generacija nije dočekala akademiju, mnogi su poginuli, mnogi ranjeni. Današnju svečanost doživljavam kao akademiju i za moju generaciju – kazao je Dizdarević.
Istaknuo je značaj medrese kao institucije koja nije samo obrazovna, već i temeljna uloga u očuvanju identiteta i vrijednosti.
– Gazi Husrev-begova medresa je naš Al-Azhar, Sorbona i Harvard. Ona je ogledalo bošnjačke i bosanske duhovnosti i intelektualnosti. Zadaća svake zajednice koja drži do sebe jeste odgoj generacija koje nose vrijednosti i prenose ih dalje – poručio je Dizdarević.
Ovogodišnju generaciju čini 110 maturanata i maturantica. Direktor škole Dževad Pleh naglasio je kako su tokom četiri godine učenici pokazali predanost, odgovornost i izuzetnu moralnu zrelost.
– Vodili su ih vrijedni razrednici i odgajatelji, koji su položili ispit zajedno s njima. Oni sada postaju dio velike porodice svršenika medrese – rekao je Pleh, dodajući kako bivši učenici Gazi Husrev-begove medrese širom svijeta preuzimaju značajne društvene uloge, ali ne zaboravljaju svoje korijene.
Učenici generacije su Esma Zulić i Ahmed Čengić, koji su kroz emocije, zahvalnost i poštovanje prema školi i profesorima, podijelili svoje impresije.
– Osjećaj je poseban jer sam imala priliku rasti i sazrijevati u okruženju čestitih ljudi. Medresa je mjesto gdje se formira čovjek, ne samo učenik – rekla je Esma, zahvalivši se porodici, prijateljima i profesorima.
Ahmed je istaknuo ulogu profesora Mensuda Đulovića koji im je, kako je rekao, bio više od učitelja.
– Ovdje bih, da mogu, ponovo proživio četiri godine. Ova škola je za mene bila svjetionik znanja, vjere i kulture – kazao je Ahmed.
Ova generacija školovanje je završila pod mentorstvom profesora i razrednika Mensuda Đulovića, Nedžada Ćemana, Jasmine Šečerović-Botonjić i Seide Mustafić, te uz podršku odgajatelja Hadžiba Šišića, Ajle Poturović i Edine Sokolović-Lazović.
– Prošli smo mnoge izazove i rast, a naše učenice pokazale su karakter, snagu i odanost vrijednostima koje Medresa njeguje. Vjerujem da će ostaviti trag gdje god budu išle – kazala je razrednica Šečerović-Botonjić.
Odgajateljica Sokolović-Lazović naglasila je da je pred njima svijet pun prilika.
– Otvorili su čahure i sada lete svojim krilima. Njihovi uspjesi će biti i naši, jer ćemo ih uvijek dočekivati kao svoju djecu – rekla je.
Gazi Husrev-begova medresa, osnovana 1537. godine, i dalje ostaje ne samo institucija obrazovanja, već i simbol ustrajnosti i svjetlosti vjere i znanja u srcu Bosne.