GENOCID U BRATUNCU

Svi mi zajedno, prema logorašima imamo ogroman, neizmireni dug!

Bratunac total grada 768x494

Krajem ove sedmice, u subotu, 11. maja 2024. godine od 10.00 sati, članica Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini, Bošnjačko udruženje preživjelih logoraša Bratunac, zajedno sa Medžlisom islamske zajednice Bratunac, obilježava 31. godišnjicu formiranja logora i genocida počinjenog nad logorašima Bratunca i okoline, kompleksnom manifestacijom s početkom ispred bivšeg logora „Stadion“, a zatim i u dvorani Osnovne škole Branko Radičević, te polaganjem cvijeća u rijeku Drinu sa Ljubovijskog mosta, za sve žrtve terora ove šire podrinjske regije.

-Svake godine, sa počecima proljeća i mjeseca maja, Savez logoraša Bosne i Hercegovine sa svojim članicama, čitavim nizom aktivnosti na teritoriju cijele države, podsjeća i pamti događaje sa početaka agresije na Bosnu i Hercegovinu, a jedan od najprepoznatljivih simbola agresije su sasvim sigurno logori širom naše države !

Dešavanja na području Bratunca i okoline započinju već u aprilu, kada u Bratunac dolazi novosadski korpus Jugoslovenske „narodne“ armije, i praktično odmah vršeći agresiju na već međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu, zajedno sa drugim paravojnim formacijama započinje procese etničkog čišćenja. Prvi logor kroz koji je prošlo preko 3000 logoraša je bio stadion lokalnog fudbalskog kluba iz Bratunca, da bi onda oko 700 logoraša narednih dana bilo odvojeno u fiskulturnu dvoranu tadašnje Osnovne škole Vuk Karadžić i izloženo raznim torturama i ubijanju. Iz te dvorane oko 200 logoraša je ubijeno i ukopano u preko 70 masovnih grobnica u okruženju, zajedno sa žrtvama iz srebreničkog genocida, područja Vlasenice, Višegrada, Foče, Milića i okoline.

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini sa našim članicama i partnerima, na teritoriju cijele države, već 3 decenije u kontinuitetu čuva, pamti i stalno podsjećana na žrtvu koju su logoraši podnijeli za našu državu, Bosnu i Hercegovinu. Nažalost, niti na jednom dijelu Bosne i Hercegovine, ova brojna postratna populacija od 200.000 logoraša, a danas procjenjenih oko 51% od toga, nema kvalitetno zakonsko, sistemsko rješenje i to je najteža borba koju danas logoraši vode! Moramo zajedno spriječiti aktuelne primjere sadašnjih „zakonskih tortura“ logoraša kroz nasilnu naplatu troškova Pravobranilaštva RS otimanjem imovine logoraša, kroz nemogućnosti zaštite žrtava torture, ponavljanje prijetnji i napada i nepostojanja adekvatne zaštite od strane istražnih i policijskih organa. Moramo pružiti ruku pomoći onima koji su več jednom žrtvovani, i koji su se nakon svega vratili na svoja ognjišta…!

Svi mi zajedno, pojedinici, organizacije, stranke, vjerske zajednice, političari u poziciji i opoziciji, prema logorašima imamo ogroman, neizmireni dug! Vrijeme je, i posljednji momenat nakon 3 decenije da ga konačno izmirimo prema ovoj marginaliziranoj kategoriji, vrijeme je za priznavanje statusa logoraša kao zaslužnih osoba u izgradnji našeg društva, vrijeme je za ZAKON! – saopćeno je iz Saveza logoraša BiH.