

Glavni grad Irana, Teheran, pogođen je valom masovnog iseljavanja dok izraelski zračni udari sve žešće pogađaju ključnu infrastrukturu i nuklearna postrojenja širom zemlje. Grad, u kojem živi više od osam miliona ljudi, suočava se s krizom koja podsjeća na najteže trenutke iransko-iračkog rata.
Prema pisanju britanskog lista The Guardian, čak 17 zemalja – uključujući i nekoliko s Balkana – u posljednjih pet dana organizovalo je hitne evakuacije svojih građana. Većina njih prebačena je u Azerbejdžan, dok je iz Izraela, koji se također nalazi pod prijetnjom raketnih napada, evakuisano više od 2.700 osoba.
Za razliku od izraelskih gradova koji su opremljeni sofisticiranim skloništima i protivraketnim sistemima, Teheran se još uvijek oslanja na zastarjele podzemne tunele iz 1980-ih. Ovaj infrastrukturni jaz dodatno podiže tenzije među stanovništvom koje se osjeća nezaštićeno i prepušteno samo sebi.
Ulice Teherana su blokirane vozilima natovarenim osnovnim potrepštinama – vodom, hranom, koferima i kanisterima za gorivo. Porodice napuštaju svoje domove u potrazi za sigurnošću, bježeći ka manje naseljenim, ruralnim područjima Irana.
„Grad noću izgleda kao da je pod opsadom. Prodavnice su zatvorene, autobusi ne saobraćaju, a komšije nestaju jedna za drugom“, rekao je jedan stanovnik za lokalne medije. Atmosfera u Teheranu je teška, a građani u panici pokušavaju pronaći način da se udalje od potencijalnih meta.
Strahuje se da bi se humanitarna situacija mogla dodatno pogoršati ako izraelski napadi u narednim danima obuhvate i gusto naseljene dijelove glavnog grada. U međuvremenu, svijet sa zabrinutošću posmatra razvoj događaja, dok se diplomatski putevi čine sve zatvorenijima.