SAZNAJE ETTO.BA

Islamske zemlje razmatraju novu rezoluciju o situaciji u Bosni i Hercegovini

Oic

Organizacija islamske saradnje (OIC) održava od 16. do 17. marta 2023. godine u Nuakšotu, Mauritanija, 49. sjednicu Vijeća ministara vanjskih poslova OIC-a (CFM), pod temom: "Umjerenost: ključ sigurnosti i stabilnost".

Kako saznaje etto.ba, islamske zemlje će na 49. sjednici Vijeća ministara vanjskih poslova OIC-a razmatrati novu rezoluciju o Bosni i Hercegovini. Predstavnik naše zemlje na ovom skupu je ambasador BiH u Saudijskoj Arabiji Muhamed Jusić.

Podsjetimo, na prošlogodišnjoj sjednici u Islambadu jednoglasno je usvojena Rezolucija o situaciji u našoj zemlji.

Tada je 57 članica OIC-a potvrdilo podršku očuvanju jedinstva, teritorijalnog integriteta, suvereniteta i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine u okviru njenih međunarodno priznatih granica, kao i njen multietnički, multikulturalni i multireligijski karakter.

Očekuje se da će se na otvaranju obratiti Hissein Brahim Taha, generalni sekretar OIC-a. Na 49. sjednici Vijekće ministara vanjskih poslova OIC-a će se baviti nizom političkih, ekonomskih, kulturnih, društvenih, naučnih, humanitarnih, medijskih i drugih pitanja.

Prošlogodišnja Rezolucija o BiH

U Rezoluciji se istakla potreba za sveobuhvatnim procesom reformi s ciljem jačanja evropske i evroatlantske orijentacije Bosne i Hercegovine.

"OIC osuđuje i odbija sve zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, jednog od entiteta u Bosni i Hercegovini, kojim se suspenduju državni zakoni na teritoriji entiteta RS u oblasti odbrane, sigurnosti, fiskalne politike, pravosuđa i narušavaju odluke Ustavnog suda, kojim se poništava 26 godina mirovnih reformi. Implementirane reforme su osnov za integraciju Bosne i Hercegovine u institucije Evropske unije. Naglašava se da takva politika ugrožava mir i sigurnost ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u cijelom regionu Zapadnog Balkana.

OIC u usvojenoj rezoluciji dalje upozorava da nepoštivanje odluke visokog predstavnika kojom se zabranjuje negiranje genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti kao i glorificiranje osuđenih ratnih zločinaca, predstavlja direktno ugrožavanje Aneksa 4 i Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Članice OIC-a ovim dokumentom izražavaju podršku aktivnostima na izmjeni Izbornog zakona u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, kao i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a prema modernim evropskim demokratskim standardima.

Muhamed jusic
Foto © Facebook

OIC ponavlja svoj poziv islamskom svijetu da nastavi podržavati preživjele žrtve genocida u Srebrenici i Memorijalni centar Srebrenica kroz ekonomske, obrazovne i humanitarne projekte, te da se pridruže porodicama žrtava u obilježavanju 27. godišnjice genocida u Srebrenici 11. jula 2022. godine, kao Dana žalosti.", stajalo je u Rezoluciji o situaciji u Bosni i Hercegovini na prošlogodišnjoj sjednici Vijeća ministara vanjskih poslova OIC-a.

Situacija u Palestini

Situacija oko Palestine i nedavni događaji u Al-Quds Al-Sharifu bit će na vrhu dnevnog reda CFM-a, u svjetlu nastavljenih izraelskih napada na palestinski narod.

Na sastanku će se također razgovarati o razvoju situacije u Afganistanu, situaciji u Džamu i Kašmiru, Maliju i regionu Sahela, kao io stanju muslimanskih manjina i zajednica u zemljama koje nisu članice OIC-a.