
Prijedlog sveobuhvatne poreske reforme američkog predsjednika Donalda Trampa doživio je težak politički udarac u petak, kada je pet republikanskih članova Odbora za budžet Predstavničkog doma glasalo protiv nacrta zakona, zahtijevajući još veće rezove u državnoj potrošnji.
Ovaj potez doveo je zakon u ozbiljnu proceduralnu krizu i predstavlja rijedak poraz za republikanskog lidera unutar vlastite stranke.
Glasanje je uslijedilo uprkos Trampovim pozivima na jedinstvo u redovima republikanaca.
- Ne trebamo "glumce" u Republikanskoj stranci. Prestanite pričati i završite posao - poručio je Tramp putem društvenih mreža.
Republikanci protiv mjere
Petorica republikanaca – Ralf Norman, Čip Roj, Endru Klajd, Džoš Brečin i Lojd Smaker – pridružila su se svih 16 demokrata u odboru, glasajući protiv mjere. Odbili su dati podršku bez dodatnih rezova u program zdravstvene zaštite za siromašne (Medicaid), kao i bez potpunog ukidanja poreskih olakšica za zelenu energiju koje su prethodno uveli demokrate.
- Ovdje se ne radi o teatralnosti. Spremni smo na kompromis, ali nećemo dati sve što imamo - rekao je Norman iz Južne Karoline.
Odbor bi se trebao ponovo sastati u nedjelju navečer, u neobičnom terminu – u 22 sata po lokalnom vremenu – kako bi razmotrio sudbinu zakona.
Prema važećem nacrtu, zakon bi tokom naredne decenije povećao ionako ogroman američki državni dug, koji trenutno iznosi 36,2 biliona dolara, za dodatne trilione.
Reforma uključuje produženje poreskih olakšica koje su uvedene tokom Trampovog prvog predsjedničkog mandata. Zajednički odbor Kongresa za poreze procjenjuje da bi to državni budžet koštalo 3,72 biliona dolara u narednih deset godina. I dok Trump i republikanci tvrde da bi smanjenje poreza na napojnice i prekovremeni rad koristilo radnicima, kritičari ističu da bi najveću korist imali najbogatiji slojevi društva.
"Poklon za milijardere"
Demokratski zastupnici ovaj zakon nazivaju "poklonom za milijardere" te upozoravaju da bi predloženi rezovi u Medicaid i subvencionisano zdravstveno osiguranje u okviru Zakona o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti mogli dovesti do toga da 8,6 miliona Amerikanaca izgubi zdravstvenu zaštitu.
- Nijedan prethodni zakon, događaj ili mjera nije izazvala gubitak zdravstvenog osiguranja za ovoliko ljudi. Čak ni Velika depresija - rekao je demokratski zastupnik Brendan Bojl.
Republikanci su u ovom trenutku podijeljeni u tri tabora: umjereni koji žele povećanje poreskog oslobađanja za državne i lokalne poreze (SALT); tvrdi konzervativci koji traže da se eventualni rast SALT odbitaka kompenzira još dubljim rezovima u Medicaid i ukidanjem zelenih poreskih olakšica; te druga grupa umjerenih koja se protivi takvim rezovima u socijalnim programima.
Najspornija odredba zakona
Jedna od najspornijih odredbi zakona odnosi se na uvođenje obaveznog rada za korisnike Medicaid-a, koje bi prema prijedlogu stupilo na snagu tek 2029. godine. Konzervativci žele da ta mjera odmah stupi na snagu, uz dodatna smanjenja federalnih sredstava namijenjenih osiguranju radničke klase – što umjereni republikanci kategorički odbijaju.
Zastupnik Smaker, koji je promijenio svoj glas iz "za" u "protiv", objasnio je da je to bio parlamentarni manevar kako bi se omogućilo novo glasanje nakon eventualnog kompromisa. Nada se da će dogovor biti postignut do ponedjeljka.
Predsjednik Odbora za budžet, republikanac Džodi Erington, naglasio je da zakon odražava volju birača koji su na izborima podržali povratak Trumpa i republikanaca: "Građani žele zdravorazumske politike i predanost stavljanju Amerike i Amerikanaca na prvo mjesto. Dajmo im ono za šta su glasali."