
Eskalacija trgovinskog rata između SAD-a i EU mogla bi se dogoditi ukoliko Donald Trump ponovo postane predsjednik, što bi moglo donijeti milijarde gubitaka za njemačku ekonomiju, upozorava se u najnovijem izvještaju. Kako se približavaju američki izbori 2024. godine, sve više se špekulira o mogućim tenzijama u trgovini između SAD-a i EU-a, posebno ako se Trump vrati na vlast. Njemačka bi mogla biti posebno pogođena tim razvojem događaja, s obzirom na to da je SAD jedan od njenih glavnih trgovinskih partnera.
Trump je već najavio mogućnost povećanja carina na uvoz iz EU-a do 10%, a potencijalno i do 20% ako se vrati na predsjedničku funkciju.
Izvještaj Njemačkog ekonomskog instituta (IW), koji je podijeljen s Euronews Businessom, razmatra kako bi se trgovinski rat mogao odraziti na njemačku ekonomiju kroz dva različita scenarija.
Prvi scenarij prikazuje situaciju u kojoj Trump povećava carine na sav uvoz iz SAD-a na 10%, dok bi carine na robu iz Kine u SAD mogle doseći 60% od 2025. godine. U tom slučaju, EU bi vjerojatno uzvratila carinom od 10% na robu iz SAD-a.
Drugi scenarij predviđa još ozbiljniji trgovinski sukob, u kojem bi obje strane uvele carine od 20% na međusobni izvoz.
Prema podacima iz Comtrade baze podataka Ujedinjenih nacija, vrijednost njemačkog izvoza u SAD 2023. godine iznosila je oko 171,65 milijardi dolara (158,75 milijardi eura). U 2022. godini, neki od ključnih njemačkih proizvoda koje su SAD uvozili uključivali su pakirane lijekove, automobile, krv, cjepiva i antiserume.
S druge strane, Njemačka je 2023. uvezla iz SAD-a oko 76,47 milijardi dolara (70,70 milijardi eura), a neki od glavnih proizvoda bili su vozila, optička i tehnička oprema, električni i elektronički uređaji, mineralna goriva, avioni, lijekovi i svemirske letjelice.
Ovi sektori bi mogli biti značajno pogođeni ako dođe do eskalacije trgovinskog rata između EU-a i SAD-a.
Prema prvom scenariju IW-a, tokom Trumpovog eventualnog četverogodišnjeg mandata, Njemačka bi mogla doživjeti gubitak bruto domaćeg proizvoda (BDP) od više od 127 milijardi eura. U drugom scenariju, njemačka ekonomija mogla bi izgubiti oko 180 milijardi eura, što bi značilo pad BDP-a od 1,5% do kraja Trumpovog mandata. U tom bi slučaju EU-27 mogla doživjeti gubitak BDP-a od oko 1,3%.
Glavni uzrok ovog pada BDP-a bio bi značajan pad privatnih ulaganja, iako se ne očekuje da će to značajno utjecati na privatnu potrošnju.
Njemačka je posebno osjetljiva na trgovinske tenzije, budući da se značajno oslanja na izvoz, dok je SAD ekonomski stabilnija i manje ovisna o vanjskotrgovinskim aktivnostima.
Prema Fitch Ratingsu, američke carine mogle bi dodatno pogoršati postojeće izazove rasta u Evropi, posebno za njemačku izvozno orijentiranu ekonomiju koja se već suočava s cikličnim i strukturnim promjenama.
“To bi moglo negativno utjecati na rast eurozone i povećati razlike u privrednom učinku između SAD-a i EU”, navodi se u analizi.
Ostale evropske zemlje, poput Italije, Francuske i Španije, također bi se mogle suočiti s carinama na izvoz u SAD, a Fitch procjenjuje da bi te stope mogle varirati između 1% i 2,6%. Najveće carine vjerojatno će pogoditi Italiju zbog izvoza luksuzne robe poput obuće i odjeće, dok će većina carina biti nametnuta na robu niže vrijednosti, dok bi roba veće vrijednosti mogla imati manja opterećenja.