IZA KULISA OPTUŽNICE ZA NASILNIČKO PONAŠANJE

Trideset godina nakon što je ubio fojničke franjevce , Miralem Čengić je i dalje nasilan čovjek

Tužilaštvo ZDK
Foto © Tužilaštvo ZDK

Tužilaštvo Zeničko —dobojskog kantona (ZDK) optužilo je 64-godišnjeg Miralema Čengića zbog nasilničkog ponašanja pri čemu je jednom licu nanio lakšu tjelesnu ozljedu.

Čengić je 9.oktobra 2022.godine pred zgradom Doma zdravlja u Visokom fizički nasrnuo na Smaila G. koga su tri policijska službenika doveli na ljekarski pregled. Sa Čengićem su bila dva lica koja su bila u zavadi sa Smailom G.. Čengić je iskoristio nepažnju policajaca i dok je Smail G. čekao da uđe u policijsko auto, prišao mu i zatvorenom pesnicom udario ga u lice. Smail G. je od udarca pao na zemlju, a Čengić mu je fizičkim napadom povrijedio nos, nanijevši mu razderotinu i nagnječenje nosa, čime je počinio KD Nasilničko ponašanje iz člana 362. stav 2. u vezi stava 1. KZ FBiH.

Bešćutno streljanje fra Nikice i fra Leona

No, nije ovo krivično djelo koje je počinio Miralem Čengić zvani Čenga nešto što zavređuje veliku medijsku pažnju, nego činjenica da je Čengić skoro cijeli život, bolje rečeno, posljednjih 30 godina stalni „pacijent“ pravosuđa. Ovaj Crnogorac je kao pripadnik 302. motorizovane brigade iz Visokog Armije RBiH 13. novembra 1993.godine na nečovječan način ubio franjevačke svećenike iz samostana Duha Svetog, fra Nikicu Miličevića i fra Leona Migića.

Ubijeni franjevci fra Nikicu Miličević i  fra Leon Migić
Foto © Ubijeni franjevci fra Nikica Miličević i fra Leon Migić

Ono što se toga dana tragično dogodilo najbolje je opisao ondašnji samostanski kroničar fra Miroslav Krajinović Carko, koji je zapisao slijedeće: „U subotu, 13. 11. 1993., u 12.55 sati čuo sam neku galamu. Pogledao sam kroz prozor. Vidim četvoricu, trojica u vojničkoj uniformi, četvrti u crnom kaputu. Jedan tjera pred sobom fra Leona i reče mu: ‘Stoj tude na stepenicama!’, koje vode u samostan. Fra Leon je sišao sa stepenica i stao. Uto se pojavi fra Nikica. K njemu pristupi vojnik. Udari ga šakom u lice, nogom u mošnje, opsuje mu ustašku majku i potjera ga u samostan. Ubrzo, čuo se pucanj rafala od kojeg je ubijen fra Nikica, a fra Leon ranjen, i pao pred vratima blagovaonice.

Ubojica je pristupio fra Leonu, udario ga nogom uz riječi: ‘Diži se!’ Kad se podigao, sasuo mu je rafal u zatiljak. Zadnje riječi fra Leona bile su: ‘Nisam ništa kriv’, a fra Nikice, kad mu je ubojica govorio da će ga ubiti: ‘Ubij!’ Zločinac je izvršio svoj naum“.

Vrhovni vojni sud u Sarajevu je u krivičnom predmetu broj: K-248/94 i Vrhovni sud Bosne i Hercegovine (Kž. 10/95) za ovo su krivično djelo 1995. godine procesuirali Miralema Čengića i osudili ga na 11, odnosno na 15 godina zatvora, te sudionike Nedima Zerdu, Samina Mušinbegovića i Vahida Begića na po šest mjeseci zatvora. Čengić i saučesnici nisu osuđeni za ratni zločin, nego za „obično“ ubistvo, mada se radilo o surovom streljanju nenaoružanih civila-svećenika, da bi Čengić nakon tri pomilovanja od tadašnjeg predsjednika BiH Alije Izetbegovića i četvrtog pomilovanja od Ejupa Ganića nakon šest godina bio slobodan čovjek.

Zapovjednik 302. brigade Hasib Mušinbegović nakon 17 godina od ovog zločina zajedno sa predstavnicima općine Visoko ispričao se za fojnički zločin.

Općinski sud u Visokom
Foto © Općinski sud u Visokom

Ne može bez suda

Miralem Čengić i nakon strašnog zločina koji je počinio i dalje je nasilan čovjek sudeći prema „susreetima“ sa bh pravosuđem.Uz to, u „ nedostatku rata i ratnih okolnosti“ preorijentirao se na krađe i krivotvorenja isprava. Presudom Općinskog suda u Visokom 11.jula.2011.godine za krivično djelo Sprečavanje službene osobe u vršenju službene dužnosti iz člana 358. stav 1. u vezi sa članom 31. KZ RBiH Čengić je osuđen na kaznu zatvora od jedne godine, uslovno dvije godine.

Dvije godine kasnije presudom Općinskog suda u Visokom 2.jula.2013. godine Čengić je osuđen za krivično djelo krađe iz člana 286. stav 2 u vezi sa članom 31 i krivično djelo krivotvorenje isprave iz člana 373. stav 2. u vezi sa stavom 1 i članom 54, KZ FBiH, jedinstvenom novčanom kaznom u iznosu od 1.300 KM koja je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od 13 dana.

Presudom Općinskog suda u Visokom 7.oktobra 2014. godine Čengić je osuđen za krivično djelo krađe iz člana 286. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ FBiH na kaznu zatvora u trajanju od dva mjeseca koja je izdržana u kućnom pritvoru sa elektronskim nadzorom u trajanju od dva mjeseca Miralem Čengić Čenga je presudom visočkog Suda 14. marta 2015. godine za krivično djelo šumske krađe iz člana 316. stav 1. KZ FBiH osuđen na kaznu zatvora u trajanju od devet mjeseci, uslovno dvije godine.

To nije kraj Čengićevom kršenju zakona. Presudom Općinskog suda u Visokom 15. avgusta 2015. godine za krivično djelo krađe iz člana 286. stav 2. u vezi sa stavom 1 KZ FBiH u trajanju od jedne godine, uslovno tri godine.

Čengićev neslavni niz prije posljednjeg slučaja i optužnice, završava se presudom Suda u Visokom 18.marta 2016. godine za krivično djelo krivotvorenje isprave iz člana 374. stav 1. tačka e), KZ FBiH i kaznom zatvora u trajanju od sedam mjeseci, sa provjerom uslova od jedne godine.

Nažalost, ni ovo nije sve. Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv Miralema Čengića i još pet lica (Zijad Kadrić, Hajrudin Halilović, Asim Hamzić, Samir Selimović i Amir Murtić) koji se terete za počinjenje 109 pojedinačnih zločina nad desecima srpskih civila koji su bili zatočeni u Vojsci bivše Jugoslavenske armije u jednom objektu u Visokom.