
Općinsko vijeće Općine Centar održalo je danas vanrednu sjednicu na kojoj je, između ostalog, izabran sastav vijećnika koji će predstavljati ovu općinu u Gradskom vijeću Grada Sarajeva.
Ovaj korak označio je završetak glasanja u tri od četiri gradske općine, čime su se političke snage u Gradskom vijeću praktično iskristalisale.
Iako je primarni fokus bio na izboru vijećnika, sjednicu su obilježile napetosti i nesuglasice između vijećnika Naroda i pravde (NiP) i Demokratske fronte (DF). Glavna rasprava vodila se oko transparentnosti izbornog procesa i mogućih manipulacija prilikom glasanja u posljednjoj preostaloj općini – Općini Novi Grad.
Spor oko transparentnosti: Ademović upozorava na izborni inžinjering
Prije samog glasanja, vijećnik Jasmin Ademović (NiP) zatražio je odgađanje sjednice, upozoravajući da se ostavljanjem Općine Novi Grad kao posljednje u procesu omogućava "izborni inžinjering". Ademović je tvrdio da će vijećnici u Novom Gradu, nakon što sagledaju rezultate glasanja u preostale tri općine, imati "puno bolju sliku" i priliku da strateški prilagode glasanje, čime bi proces bio manje transparentan.
"Žele napraviti manje transparentnim proces te su zakazali da se liste dostave prema općinskom vijeću, a dalje prema CIK-u, nakon što se proces glasanja završi u svim opštinama, kako bi imali mogućnost izbornog inžinjeringa. To proces dovodi u nezavidan položaj i da svi vijećnici nemaju iste mogućnosti," poručio je Ademović.
Njegovom prijedlogu usprotivio se vijećnik Jasmin Šljivo (DF), ističući da su se svi prethodni procesi izbora vijećnika u Gradskom vijeću odvijali na isti način i da nema razloga da se mijenja ustaljena praksa.
"Ovaj prijedlog koji je iznio Ademović mislim da nije korektan. Do sada su procesi koji su vođeni u opštinama odvijali na ovakav način. Zašto bismo uvodili drugu praksu?" rekao je Šljivo.
Nakon pauze od 40 minuta, Ademovićev prijedlog je odbačen, te se nastavilo s glasanjem.
Kako su glasali vijećnici i ko ulazi u Gradsko vijeće?
Rezultati glasanja su podijelili vijećnička mjesta na sljedeći način:
Kandidatska lista SDP-a dobila je pet glasova.
Lista "Ademović i ostali" dobila je sedam glasova.
Lista "Herenda, Mušić i Hasanović" osvojila je šest glasova.
Kandidatska lista POG Naša stranka dobila je sedam glasova.
Lista "Muharemović, Karačić i Začinović" osvojila je šest glasova.
Prema ovim rezultatima, raspodjela vijećničkih mandata u Gradskom vijeću Sarajeva izgleda ovako:
SDP će predstavljati Zvonko Ivišić i Svjetlana Šošić.
Naša stranka će imati Alena Girta i Dijanu Kozadru.
Narod i pravda će u Gradskom vijeću imati Jasmina Ademovića.
Demokratsku frontu će predstavljati Sonja Mušić.
SDA i SBiH – jedna od ove dvije stranke dobit će jednog vijećnika putem žrijeba.
Završetkom glasanja u Općinskom vijeću Centar, poznat je raspored snaga u Gradskom vijeću Sarajeva, čak i prije nego što Općinsko vijeće Novi Grad održi svoje glasanje.
Trenutno, stranke Trojke (SDP, Naša stranka i NiP) imaju 13 vijećnika, dok blok okupljen oko SDA, DF-a i SBiH ima osam glasova. Očekuje se da će Općinsko vijeće Novi Grad dodatno povećati prednost Trojke, koja bi mogla osvojiti još tri ili četiri vijećnika, čime bi osigurala apsolutnu kontrolu u Gradskom vijeću.
Ovo ujedno znači da će Trojka gotovo sigurno izabrati novog gradonačelnika Sarajeva, dok će SDA, DF i SBiH ostati bez dovoljnog broja ruku da proguraju svog kandidata.
Podsjetimo, SDA je ranije najavljivala da će za gradonačelnika Sarajeva kandidirati Faruka Kapidžića, predsjednika Kantonalnog odbora SDA i zastupnika u Skupštini KS. Međutim, s obzirom na sadašnje omjere snaga, SDA praktično nema šanse da ostvari taj plan.
Novi Grad kao posljednja karika, ali bez značajnijeg utjecaja
Iako će se konačna slika Gradskog vijeća upotpuniti tek nakon što Općinsko vijeće Novi Grad održi svoje glasanje, ključni odnos snaga je već poznat.
Trojka je osigurala ubjedljivu većinu, čime će imati punu kontrolu nad izborom novog gradonačelnika Sarajeva, dok će opozicioni blok okupljen oko SDA, DF-a i SBiH biti u značajnom deficitu kada je riječ o broju vijećnika.
Politički manevri i optužbe na račun Općine Novi Grad možda su bacili sjenku na proces, ali ključni ishod je jasan – Sarajevo će u narednom mandatu imati gradonačelnika kojeg bira Trojka, dok će SDA ostati bez ključne poluge moći u glavnom gradu.