SDA NAJSNAŽNIJA U KS SA 41.250 GLASOVA

Trojka zadržala općine, ali gubi tlo pod nogama: SDA jača i preuzima dominaciju u Kantonu Sarajevo

Rezultati izbora u KS 2024

Na lokalnim izborima održanim 6. oktobra 2024. godine, koalicija Trojka ostvarila je značajan uspjeh u utrci za načelničke pozicije, uspjevši ne samo zadržati četiri općine koje su ranije kontrolisali (Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Ilidža), već su osvojili i mjesto načelnika u Ilijašu, gdje je pobijedio Amar Dovadžija.

Ovaj rezultat pokazuje da Trojka još uvijek ima značajnu podršku u urbanim sredinama Kantona Sarajevo, ali ukupan broj glasova koje su njihove stranke osvojile, u poređenju s prošlim izborima, otkriva drugačiju priču.

Naime, dok su zadržali kontrolu nad nekim ključnim općinama, ukupan broj glasova koji su dobile stranke Trojke značajno je pao. S druge strane, savez stranaka okupljenih oko SDA, Stranke za BiH (SBiH) i Demokratske fronte (DF) bilježi porast podrške. Ovi rezultati sugerišu promjene u političkoj dinamici Kantona Sarajevo, gdje tradicionalna baza SDA ponovo jača, dok Trojka gubi dah u borbi za ukupnu dominaciju.

Rast SDA i novi balans snaga

Prema preliminarnim rezultatima, s oko 95% obrađenih glasačkih listića, SDA je izašla kao najsnažnija politička stranka u Kantonu Sarajevo s osvojenih 41.250 glasova. Na drugom mjestu nalazi se Narod i Pravda (NiP) sa 25.494 glasova, dok je trećeplasirana Stranka za BiH (SBiH) s 24.988 glasova. SDP BiH, koji je nekada bio vodeća snaga ljevice, sada zauzima četvrto mjesto s 24.225 glasova, dok je Naša stranka na petom mjestu s 14.874 glasa. Demokratska fronta, koja je nekada činila značajan dio Trojke, sada se našla na šestom mjestu sa samo 9.062 glasa.

Kombinovani rezultati pokazuju da koalicija okupljena oko SDA sada ima približno 74.000 glasova u Kantonu Sarajevo, dok je Trojka uspjela osvojiti oko 63.000 glasova, što je gotovo 10.000 glasova manje. Kada bi se rezultati lokalnih izbora pretvorili u mandate za Skupštinu Kantona Sarajevo, SDA bi osvojila 10 zastupničkih mjesta, NiP 7, Stranka za BiH 6, SDP 6, Naša stranka 4, a Demokratska fronta 2 mandata.

Za formiranje skupštinske većine u Kantonu Sarajevo potrebno je 18 mandata, što znači da bi koalicija okupljena oko SDA imala tačno potrebnu većinu, dok bi Trojka sa svojih 17 mandata ostala snažna opozicija, ali bez dovoljno snage da preuzme vlast.

Unutrašnji padovi i promjene unutar koalicija

Osim pada podrške Trojci, ove izbore obilježavaju i unutrašnje promjene unutar koalicija. Demokratska fronta, koja je nekada činila ključni dio Trojke, izgubila je oko 10.000 glasova u poređenju s prethodnim lokalnim izborima, što ukazuje na značajan pad njihove političke moći. Nasuprot tome, Stranka za BiH bilježi znatan rast, a veliki dio tog uspjeha može se pripisati prelasku Semira Efendića, bivšeg načelnika općine Novi Grad Sarajevo, u njihove redove. Efendićev prelazak u SBiH omogućio je ovoj stranci da ojača svoj politički položaj, naročito u Sarajevskom kantonu.

SDA, koja je tradicionalno snažna u Kantonu Sarajevo, zabilježila je rast od skoro 3.000 glasova u poređenju s općim izborima 2022. godine, uprkos smanjenoj izlaznosti. Ovaj rast stavlja SDA u dominantnu poziciju na političkoj sceni Kantona, što ukazuje na to da su birači, uprkos određenim kritikama, ipak ostali lojalni ovoj stranci.

Politička budućnost Trojke i SDA

Nakon ovih izbora, jasno je da je koalicija Trojke suočena s ozbiljnim izazovima. Iako su uspješni na nivou pojedinih općina, gubitak ukupne podrške birača mogao bi ih koštati dugoročno. Ako se ovakav trend nastavi, Trojka bi se vrlo lako mogla naći u opoziciji nakon općih izbora 2026. godine.

Ovaj scenarij postaje još realniji kada uzmemo u obzir činjenicu da je upravo Kanton Sarajevo bio polazna tačka za formiranje tadašnje "šestorke", od koje su danas ostale samo tri stranke. Iako su 2018. godine najavili rušenje SDA s vlasti i velike promjene u društvu, Trojka je, nakon pet godina upravljanja Sarajevom, suočena s rastućim nezadovoljstvom građana i sve većim unutrašnjim podjelama.

Iako su neki problemi riješeni, a određeni pomaci postignuti, očito je da birači više nisu toliko uvjereni u njihove sposobnosti da donesu dugoročne promjene. Ako se ovakav trend nastavi, koalicija Trojke bi se u narednim godinama mogla suočiti s daljnjim osipanjem podrške i političkim marginaliziranjem, dok SDA i njeni saveznici jačaju svoj položaj na vlasti.