PORUKA IZ KATARA

Trump nezadovoljan planom Appleovog šefa: "Jako sam se dobro ponašao prema tebi, ne želim to da radiš"

Donald Trump  Tim Cook

Američki predsjednik Donald Trump nezadovoljan je time što Tim Cook, izvršni direktor Applea, namjerava iPhone za tržište Sjedinjenih Američkih Država proizvoditi u novoizgrađenim tvornicama u Indiji.

Nezadovoljstvo je izrazio tokom posjete Kataru, koja je dio njegove bliskoistočne turneje.

"S Timom Cookom jučer sam imao mali problem. Kazao sam mu: 'Tim, ti si moj prijatelj. Jako dobro sam se ponašao prema tebi. Dolaziš s 500 milijardi dolara. No, sada čujem da gradiš po cijeloj Indiji. Ne želim to da radiš'", izjavio je Trump.

Njegova administracija je uvela carine na skoro sve što se uvozi u SAD, a kao razlog za to je istakao podsticanje domaće proizvodnje, poboljšanje trgovinskog bilansa i ostvarivanje prihoda usljed planiranog smanjenja poreza.

Pojedine kompanije, među kojima je Apple, najavile su povećanje proizvodnje u SAD-u da bi izbjegle visoke carine. Međutim, kako je objavio CNN, potrebne su godine za izgradnju tvornica, a američka radna snaga je skupa. Dakle, nije moguće tek tako početi proizvoditi u Americi.

Appleov plan je da proizvodnju iPhonea izmjesti iz Kine u Indiju kako bi izbjegao plaćanje viših carina u SAD-u. Iz ove kompanije su ranije saopćili da bi im carine već u ovom kvartalu mogle stvoriti dodatni trošak u poslovanju od 900 miliona dolara. Osim toga, Cook je ranije ovaj mjesec rekao novinarima da očekuje da će većina iPhonea koji se prodaju u SAD-u imati Indiju kao državu porijekla.

Appleovo izmještanje proizvodnje svog pametnog mobitela iz Kine u Indiju je trajalo godinama, što je podrazumijevalo izgradnju tvornica i zapošljavanje. Ova kompanija trenutno nema mogućnost da iPhone proizvodi u SAD-u, a vjerovatno će to tako ostati.

Analitičari su procijenili da bi se cijena ovog mobitela na američkom tržištu mogla utrostručiti na 3.500 dolara ako bi se proizvodio u Americi. Iz Applea su u februaru objavili plan od 500 milijardi dolara za proširenje svojih kapaciteta u SAD-u u naredne četiri godine, što bi trebalo značiti i zapošljavanje još 20.000 ljudi, prenosi CNN.