OPASNA RETORIKA IZ WASHINGTONA USRED RATA NA BLISKOM ISTOKU

Trump prijeti ajatolahu: Znamo gdje je Khamenei, ali ga nećemo ubiti – "za sada"

Trump
Foto © Twiter

Bivši predsjednik SAD-a i aktuelni kandidat za novi mandat, Donald Trump, u dramatičnoj i prijetećoj objavi na društvenim mrežama zatražio je "bezuslovnu kapitulaciju Irana", istovremeno tvrdeći da američke obavještajne službe znaju gdje se nalazi vrhovni iranski vođa ajatolah Ali Khamenei, ali da ga "za sada" ne namjeravaju ubiti.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se sukob između Irana i Izraela intenzivira, a izraelski napadi već pet dana pogađaju ključnu iransku infrastrukturu. Trump je hitno prekinuo prisustvo na samitu G7 u Kanadi i vratio se u Washington radi konsultacija s timom za nacionalnu sigurnost.

"Rekao sam im – napravite dogovor. Sad više nisam raspoložen za pregovore. Iran ne može imati nuklearno oružje. Svi moraju odmah napustiti Teheran," izjavio je Trump novinarima u avionu Air Force One.

Ratni ton iz Bijele kuće Trumpov ton se u samo nekoliko sati transformisao — od pomirljivih signala o mogućem povratku nuklearnom sporazumu, do direktnih prijetnji režimu u Teheranu. Upozorio je stanovnike iranske prijestolnice da "bježe za svoje živote", što je dodatno podiglo tenzije na globalnoj sceni.

Izrael, ohrabren dosadašnjom američkom podrškom, tvrdi da je blizu "konačnog udarca" iranskom nuklearnom programu, ali za to im je potrebna pomoć SAD-a u vidu specijaliziranih “bunker-busting” bombi koje Izrael sam ne posjeduje.

Trump pod pritiskom: Ratni doboši ili izolacionizam? Trump se nalazi između dva suprotstavljena tabora unutar vlastitog političkog pokreta. Dok jastrebovi poput senatora Lindseyja Grahama pozivaju na odlučan vojni udar, izolacionisti poput Tuckera Carlsona i kongresmenke Marjorie Taylor Greene upozoravaju da bi vojna intervencija bila izdaja Trumpovog predizbornog obećanja o izbjegavanju novih ratova.

Čak i unutar njegovog kabineta postoje različita mišljenja. Iako Trump nije isključio diplomatsku opciju, uključujući moguće slanje potpredsjednika J.D. Vancea i specijalnog izaslanika Stevea Witkoffa na pregovore, istovremeno je odbacio izraelski plan atentata na ajatolaha Khameneija, ocijenivši ga "previše rizičnim".

Spor oko obavještajnih procjena Američke obavještajne službe i dalje tvrde da Iran ne razvija nuklearno oružje, no Trump je javno odbacio te procjene:

“Nije me briga šta kaže Tulsi Gabbard (direktorica Nacionalne obavještajne službe), mislim da su jako blizu bombe,” rekao je, aludirajući na bivšu kongresmenku koja je sada na čelu nacionalne obavještajne zajednice.

Iran, s druge strane, nastavlja da insistira da je njegov nuklearni program isključivo mirnodopske prirode.

Izrael traži američko oružje za finalni udar Izraelski premijer Benjamin Netanjahu poručio je da će izraelska ofanziva trajati dok ne unište cijeli iranski raketni i nuklearni arsenal. Ključni objekti su već pogođeni, ali podzemni centar za obogaćivanje uranija u Fordu, koji je među najzaštićenijim na svijetu, i dalje je netaknut.

Za njegovo uništenje, Izraelu je potreban američki bombarder B-2 Spirit i GBU-57 “penetratorska” bomba, čije korištenje bez američke dozvole nije moguće.

Opasna igra vatrom Američki nosači aviona i borbeni avioni već su premješteni bliže Perzijskom zaljevu, dok ministar odbrane Pete Hegseth poručuje da SAD “drži liniju” i da Trump ostaje predan principu “mira kroz snagu”.

Ipak, unutar Trumpovog MAGA pokreta raste nervoza — sve je više onih koji upozoravaju da bi novi sukob na Bliskom istoku mogao uništiti njegovu izolacionističku reputaciju, dok mu saveznici iz Izraela istovremeno pojačavaju pritisak za dodatnu pomoć.