
Trumpov povratak kao upozorenje za BiH: Vrijeme je za promjene u vanjskoj politici
Nakon što je Donald Trump ponovno postao ključna figura američke političke scene, njegov povratak na vlast trebao bi biti poziv na buđenje za Bosnu i Hercegovinu, a naročito za njen sektor vanjske politike. Ako je 2020. godine pobjeda Joea Bidena u SAD-u u Sarajevu izazvala euforiju i nadu u veću angažiranost međunarodne zajednice u rješavanju problema BiH, sada, pod Trumpovim povratkom, postoji nova prilika za promjene koje BiH mora iskoristiti. Međutim, da bi ova prilika bila iskorištena, neophodno je da se vanjska politika BiH transformira i prilagodi novim realnostima.
Pobjeda Joea Bidena: Realnost i iluzije
Kada je Joe Biden pobijedio na predsjedničkim izborima 2020. godine, u Sarajevu je nastala prava euforija. Mnogi su se nadali da će SAD, pod Bidenovim vodstvom, intenzivnije djelovati kako bi pomogao Bosni i Hercegovini, te riješio nagomilane probleme ove zemlje. U tom vremenu, činilo se da će zapadna politika konačno prepoznati važnost stabilnosti i evropske budućnosti BiH. Međutim, stvarnost je bila daleko od tih očekivanja.
Iako su u Sarajevu bili uvjereni da će Biden donijeti konkretne promjene, ništa od toga se nije desilo. Razlog za to, iako je neprijatno priznati, nije u Washingtonu, već u Sarajevu. Bosna i Hercegovina već decenijama forsira narative iz 1990-ih, u kojima se stalno poziva na prošlost i poziciju žrtve, umjesto da razvija konkretne strategije za izgradnju međunarodnih odnosa i partnerstava.
Vanjska politika BiH: Zastarjeli narativi i nedostatak strategije
Bez obzira na to što je prošle godine usvojena Rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, što je bilo potrebno u kontekstu negiranja genocida u Srbiji i RS-u, ovo samo ukazuje na problem s kojim se BiH suočava u svojoj vanjskoj politici. Naša zemlja već tri decenije forsira poziciju žrtve, pozivajući se na prošlost, umjesto da se fokusira na konkretne interese i stvaranje realnih savezništava sa zemljama koje mogu pomoći njenom razvoju. Bez obzira na potrebu za pravdom i borbom protiv negiranja genocida, BiH mora biti u stanju iskoristiti svoju poziciju u međunarodnoj areni na način koji uključuje aktivne i strateške korake prema ključnim globalnim igračima, kao što su Sjedinjene Američke Države.
Trumpova pobjeda: Posljednja šansa za promjene u vanjskoj politici BiH
Povratak Donalda Trumpa na političku scenu SAD-a mogao bi biti ključna prekretnica za Bosnu i Hercegovinu. Iako su u Banjoj Luci već obeležili njegov povratak s velikim entuzijazmom, za BiH to znači priliku da se ponovo postavi kao relevantan faktor na međunarodnoj sceni. Međutim, ključna stvar koju BiH mora shvatiti je da su vrata Washingtona već duže vremena otvorena za entitet RS, zahvaljujući intenzivnom lobiranju, dok je Sarajevo ostalo pasivno.
Dok je Trump bio predsjednik, Vlada RS je uložila oko tri miliona dolara u lobističke aktivnosti u Washingtonu, što je pokazalo ozbiljan interes za izgradnju odnosa sa SAD-om. Međutim, iz Sarajeva nije bilo nikakvih konkretnih ulaganja u lobiranje. Ovaj nesrazmjer pokazuje ozbiljan strateški propust BiH, jer dok drugi entiteti ulažu u izgradnju veza sa SAD-om, Sarajevo ostaje bez konkretnih koraka.
Trump i lobiranje: Put ka ostvarivanju interesa BiH
Trumpov karakterističan pristup, vođen egoizmom i poslovnim interesima, daje BiH priliku da shvati kako se najbolje pristupa američkom političkom sistemu. Iako mnogi smatraju da je njegova politika prvenstveno motivirana novcem, stvarnost je mnogo složenija. Trump reagira na osobne interese i ponudu koja mu ide u korist. Njegov ego, više nego financijska dobit, postaje ključni faktor u formiranju vanjskih politika, što su znali iskoristiti mnogi političari u svijetu, uključujući i Milorada Dodika, koji je neprestano ulagao u izgradnju odnosa s američkim lobistima.
Kako bi BiH iskoristila ovu priliku, mora početi ulagati u lobiranje u Washingtonu. To nije samo pitanje ekonomskih interesa, već i izgradnje političkih odnosa koji će dugoročno koristiti zemlji. Nažalost, dosad je BiH pokazivala minimalan interes za aktivno lobiranje, što je ozbiljan propust s obzirom na važnost koju SAD imaju za stabilnost i evropski put BiH.
Promjena je neophodna
S obzirom na sve ove okolnosti, trenutni trenutak predstavlja posljednju šansu za BiH da promijeni svoj pristup vanjskoj politici. Rezolucija o Srebrenici može biti važan korak u borbi za pravdu, ali ona također treba označiti kraj narativa vječne žrtve i početak nove faze izgradnje konkretnih vanjskopolitičkih odnosa.
Za početak, Bosna i Hercegovina mora prepoznati važnost lobiranja, posebno u Washingtonu, kao temeljnog koraka u jačanju svojih međunarodnih pozicija. Samo kroz strateško angažiranje, uz ozbiljna ulaganja u lobističke mreže, BiH može otključati vrata koja su dugo bila zatvorena. U tom procesu, ključna je promjena taktike i izlazak iz okvira prošlih konflikata. Vrijeme je za akciju.