PRAVDA ZA GAZU NA ČEKANJU

Trumpove sankcije protiv tužioca ICC-a zaustavile rad tribunala

Karim Khan

Nakon što je Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera, Trump je uveo oštre sankcije glavnom tužiocu Karimu Khanu...

Tri mjeseca nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo sankcije glavnom tužiocu Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Karimu Khanu, rad ove institucije praktično je obustavljen u slučaju izraelskog genocida nad Palestincima.

Khan više nema pristup službenom e-mailu, njegovi bankovni računi u Velikoj Britaniji su zamrznuti, a američkim zaposlenicima ICC-a savjetovano je da ne putuju u SAD zbog rizika od hapšenja, prenosi ABC News.

Sankcije Washingtona uslijedile su neposredno nakon što su sudije ICC-a izdale naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog sumnji na ratne zločine u Gazi, uključujući namjerno uskraćivanje humanitarne pomoći i ubijanje civila. Optužbe koje izraelski zvaničnici negiraju.

Iako ICC nikada nije bio imun na političke pritiske, posljedice Trumpovih sankcija sada ozbiljno dovode u pitanje njegovu funkcionalnost. Ne samo da je rad na predmetima protiv izraelskih zvaničnika zaustavljen, već su i istrage o zločinima u Sudanu i drugim kriznim žarištima na čekanju.

Saradnici s terena povlače se iz straha od sankcija, a organizacije koje su bile ključne u sakupljanju dokaza, uključujući i neke iz SAD-a, prekinule su komunikaciju s tribunalom.

Trump je sankcije pravdao time da ICC "nema jurisdikciju nad Izraelom i SAD-om" i da djeluje protiv suvereniteta dvije zemlje.

Pritisak se širi i unutar same institucije. Šest visokorangiranih zvaničnika napustilo je sud, a ostatak osoblja, prema izvorima iz Haga, već se šali da Khanu ne mogu ni pozajmiti olovku, u strahu da bi to moglo biti protumačeno kao "materijalna podrška" i izazvati američku odmazdu, navodi ABC News.

Američke tehnološke i finansijske kompanije, poput Microsofta, povukle su usluge koje su bile dostupne ICC-u. Khanu je ukinut službeni e-mail, te je primoran koristiti šifrovane privatne kanale za komunikaciju. Nevladine organizacije koje tradicionalno sarađuju s ICC-om povukle su sredstva iz američkih banaka, a dvije američke organizacije za ljudska prava potpuno su prekinule kontakt.

Situaciju dodatno komplikuju i unutrašnje trzavice. Khan se trenutno suočava s UN istragom zbog optužbi za seksualno uznemiravanje, koje on odlučno negira. Navodno je kaznio osoblje koje je stalo uz podnositeljicu prijave.

Više tužbi sada je podneseno protiv Trumpove administracije u SAD-u. Američki građani zaposleni u ICC-u traže zaštitu prava na slobodu govora i rada. No, i pored tih pokušaja, iz Haga stiže poruka: ukoliko se pritisci nastave ovim intenzitetom, pitanje je hoće li sud uopće preživjeti još jedan mandat Donalda Trumpa.