
Predmet koji se odnosi na snajpersko djelovanje pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) u sarajevskom naselju Nedžarići tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo potvrđeno je da je predmet dodijeljen postupajućem tužiocu nakon što ga je u aprilu ustupilo Tužilaštvo BiH. Iz Državnog tužilaštva također je potvrđeno da je Sud BiH donio rješenje kojim se predmet prepušta kantonalnom tužilaštvu.
U Posebnom odjelu za ratne zločine Tužilaštva BiH u radu su i dalje predmeti koji se odnose na stradanje civila u Sarajevu usljed snajperskog djelovanja.
Više od tri godine prošlo je otkako je Tužilaštvo BiH najavilo ispitivanje okolnosti i identiteta osoba prikazanih na snimku snajperisanja civila u Sarajevu, koji je objavljen u medijima. Francuski novinar je u maju 2021. objavio videosnimak iz ratnog perioda na kojem se vidi vojnik kako razgovara i puca prema civilima u Sarajevu.
Nakon objave snimka, kompanija "Telemach" je saopštila da je na njemu prepoznala jednog od svojih zaposlenih, kojeg je odmah suspendovala, te je od tužilaštava zatražila informaciju da li se protiv te osobe vodi istraga o ratnim zločinima.
Tužilaštvo BiH je ranije saopštilo da očekuje da predmet bude prenesen u skladu sa Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina.
U međuvremenu, obilježen je još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt do danas niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.
Za kampanju terora nad civilima Sarajeva, uključujući snajperske i artiljerijske napade, Haški tribunal izrekao je doživotne zatvorske kazne bivšim političkim i vojnim liderima Republike Srpske – Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću – kao i bivšem komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa Stanislavu Galiću. Dragomir Milošević, koji je također bio komandant tog korpusa, osuđen je na 29 godina zatvora zbog terora nad civilima u glavnom gradu BiH.
Iako u haškoj bazi podataka postoji obilje dokaza, uključujući vojne ekspertize, izvještaje i naredbe koje precizno ukazuju na mjesta odakle su ispaljivane granate i djelovali snajperisti – a koji su korišteni u procesima protiv Karadžića, Galića i Miloševića – tužilaštva u regionu do danas nisu pokrenula postupke za pojedinačnu ili komandnu odgovornost na osnovu tih materijala.
Presudama Haškog tribunala potvrđeno je da je snajpersko djelovanje bilo sistematski rasprostranjeno po čitavom Sarajevu, pri čemu su civili namjerno gađani snajperima, što je dovelo do smrti i ranjavanja velikog broja stanovnika.