
Trumpova turneja po Zaljevu: Milijarde u džepu i političke poruke širom Bliskog istoka
Američki predsjednik Donald Trump okončao je danas, u petak, svoju zaljevsku turneju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, nakon što je prethodno posjetio Saudijsku Arabiju i Katar. Prema izvještajima agencije France-Presse, ovo je bila prva Trumpova vanjskopolitička posjeta u njegovom drugom predsjedničkom mandatu, a obilježena je spektakularnim ugovorima i investicionim dogovorima vrijednim milijarde dolara.
Trump je izjavio kako je turneja rezultirala investicijama i ugovorima u vrijednosti od "biliona dolara", što je nazvao historijskim uspjehom za Sjedinjene Američke Države. U sve tri zemlje dočekan je uz najviše državne počasti, a Trump je pohvalio lidere Zaljeva i "duh saradnje" koji je dominirao susretima.
Saudijska Arabija: “Najveći ugovori u historiji”
Trump je u utorak stigao u Saudijsku Arabiju, gdje ga je na aerodromu u Rijadu dočekao saudijski prestolonasljednik Mohamed bin Salman. Avion predsjednika Trumpa su pratile saudijske borbene letjelice F-15, a atmosfera je odražavala strateški značaj posjete.
Tokom boravka, Trump i bin Salman potpisali su dokument o strateškom ekonomskom partnerstvu u vrijednosti stotina milijardi dolara. Saudijska Arabija je obećala investicije od čak 600 milijardi dolara, uključujući i rekordnu kupovinu američkog oružja u iznosu od 142 milijarde dolara, što je Bijela kuća proglasila "najvećim vojnim ugovorom u historiji".
Također je objavljeno da će saudijska kompanija Data Vault investirati 20 milijardi dolara u projekte umjetne inteligencije u SAD-u, uz dodatne investicije globalnih IT kompanija poput Googlea.
Trump je pohvalio bin Salmana, nazivajući ga "sjajnim čovjekom", i izrazio uvjerenje da će Rijad dodatno povećati investicije na čak bilion dolara. Također je izrazio nadu da će Saudijska Arabija uskoro normalizirati odnose s Izraelom.
U Rijadu se Trump sastao i s Ahmadom al-Sharom, privremenim predsjednikom Sirije, što je prvi takav susret na visokom nivou u posljednjih 25 godina. Tom prilikom objavljeno je ukidanje američkih sankcija Siriji, a Trump je pozvao Šara da se priključi Abrahamovim sporazumima i deportuje "palestinske teroriste", što je izazvalo oštre reakcije u arapskom svijetu.
Katar: “Rekordni avio-posao i vojni dogovor”
U drugoj fazi turneje, Trump je sletio u Katar, gdje su Sjedinjene Američke Države i katarske vlasti potpisale niz sporazuma koji bi mogli rezultirati ekonomskom razmjenom vrijednom preko 1,2 biliona dolara.
Katarska aviokompanija Qatar Airways naručila je 160 aviona od Boeinga u vrijednosti većoj od 200 milijardi dolara, što je opisano kao "rekordna narudžba".
Trump je posjetio i američku vojnu bazu Al-Udeid, najveću američku bazu na Bliskom istoku, gdje je najavio katarsko ulaganje od 10 milijardi dolara u modernizaciju objekata.
Govoreći američkim vojnicima, Trump je naglasio da je njegov prioritet "okončanje sukoba, a ne njihovo poticanje", ali i dodao da neće oklijevati upotrijebiti američku silu ukoliko to bude potrebno.
Tokom sastanka s poslovnim ljudima u Dohi, Trump je izjavio da je ova turneja donijela između 3,5 i 4 biliona dolara vrijednosti u samo nekoliko dana.
Na pres-konferenciji u Kataru, Trump je također najavio da su SAD blizu postizanja nuklearnog sporazuma s Iranom, te da su pregovori u toku. Dodao je da se traže pametna, a ne nasilna rješenja.
Ipak, najviše pažnje izazvala je odluka da prihvati "na poklon" novi predsjednički avion od Katara, što je izazvalo žestoke kritike u američkoj javnosti. Katarski premijer i ministar vanjskih poslova, Mohamed bin Abdulrahman Al Thani, odbacio je optužbe za podmićivanje, navodeći da je "dar motiviran ljubavlju, a ne kalkulacijama".
Na temu Gaze, Trump nije ponudio konkretna rješenja, osim ponovnog poziva da SAD preuzme "upravljanje Gazom i pretvori je u zonu slobode".
UAE: Trilateralna vizija vještačke inteligencije i ulaganja
Trumpova posljednja destinacija bila je Abu Dhabi, gdje je u četvrtak, 15. maja 2025., dočekan uz visoke počasti. U njegovu čast, vojni avioni UAE-a pratili su njegov avion pri ulasku u zračni prostor Emirata.
U prijestolnici ga je dočekao predsjednik UAE-a, šeik Mohamed bin Zayed Al Nahyan, koji je najavio spektakularan plan: ulaganje 1,4 biliona dolara u Sjedinjene Države tokom naredne decenije.
Naglasak je stavljen na partnerstvo u sektorima nove ekonomije, obnovljivih izvora energije, naprednih tehnologija, vještačke inteligencije i industrijske proizvodnje. Dogovoren je i sporazum kojim će UAE kupiti napredne američke čipove za AI razvoj, što Trump opisuje kao "veliku stvar koja će generirati milijarde dolara".
Trump je u obraćanju u Abu Dhabiju govorio i o humanitarnoj situaciji u Gazi, navodeći da "ljudi gladuju" i da će SAD pokušati "pronaći rješenje".
Na kraju posjete, Trump je obišao i poznati džamiju šeika Zayeda, izrazivši zahvalnost na "prilici da posjeti ovo monumentalno zdanje vjere i kulture".
Profit, politika i simbolika
Trumpova zaljevska turneja, iako obilježena ogromnim ekonomskim ugovorima, nosi i jaku političku simboliku: pokušaj redefiniranja američke uloge na Bliskom istoku, povratak realpolitike i direktnih interesa, ali i niz kontroverzi koje će se još dugo analizirati u Washingtonu i van njega.