TURSKA SE SUOČAVA S NOVIM IZAZOVIMA SLOBODE IZRAŽAVANJA

Turska planira zakon o ‘stranim agentima’. Politička represija ili zaštita nacionalnih interesa?

Recep Tayyip Erdogan

Turski zakonodavci namjeravaju uvesti zakon o “stranom utjecaju” prema kojem bi prekršitelji mogli biti osuđeni na zatvorsku kaznu do sedam godina.

SAD ima zakon o stranim agentima (FARA) još od 1930-ih. Rusija ga je donijela 2012. Bivše sovjetske republike Kirgistan i Gruzija donijele su svoje verzije posljednjih godina, koje su nevladine organizacije financirane sa Zapada i oporbene stranke osudile kao “ruske”.

“Ovo je vrlo ozbiljan autoritarni zakon,” rekao je za Bloomberg Inan Akgun Alp, zastupnik oporbene Republikanske narodne stranke (CHP), nazivajući njegove definicije “nejasnima” i tvrdeći da bi mogao dovesti do “mnogo represivnijeg okruženja”.

Turski ministar pravosuđa Yilmaz Tunc rekao je da je zakon namijenjen kažnjavanju špijunaže i da se neće koristiti protiv novinara ili “bilo koga tko provodi istraživanja u Turskoj”.

Prema Bloombergu i Odboru za zaštitu novinara (CPJ), zakon bi kriminalizirao aktivnosti “protiv sigurnosti ili unutarnjih ili vanjskih političkih interesa države, u skladu sa strateškim interesima ili uputama strane države ili organizacije”, s kaznama u rasponu od tri do sedam godina zatvora.

Novinari i zagovornici izrazili su zabrinutost da bi nejasan jezik zakona mogao omogućiti predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu i njegovoj stranci AK da kriminaliziraju bilo kakvu kritiku njihovih politika.

“Nejasno sročen prijedlog zakona mogao bi svakodnevne novinarske i građanske zagovaračke aktivnosti pretvoriti u kažnjiva djela,” rekao je Mustafa Kuleli, potpredsjednik Evropske federacije novinara (EFJ), opisujući predloženi zakon kao “alarmantnu prijetnju slobodi izražavanja i civilnom društvu”.

Turska vlada prvi je put predstavila zakon o stranim agentima u svibnju, ali zakonodavci su odustali zbog žestoke kritike oporbe i nevladinih organizacija.

Ozgur Ogret, predstavnik CPJ-a za Tursku, nazvao je prijedlog zakona “pravosudnim alatom za demoniziranje i cenzuriranje nezavisnih novinara i istraživača koji rade sa stranim partnerima ili primaju strano financiranje”.

Ogret je pozvao zastupnike da glasaju protiv prijedloga zakona “kako ne bi narušili ionako problematičan status slobode medija u zemlji”.

Zakon protiv “dezinformacija” donesen prije dvije godine predviđa kaznu zatvora do tri godine za širenje lažnih informacija o sigurnosti zemlje, javnom redu ili općoj dobrobiti. Opozicija tvrdi da “zakon o cenzuri” daje vlastima moć da zatvore svakoga ko ospori službenu verziju događaja.