
Obilježavanje 33 godine od "Tuzlanske kolone": Dvije istine, jedno sjećanje
Ovog četvrtka navršavaju se 33 godine od tragičnih događaja na Brčanskoj Malti u Tuzli, poznatih kao "Tuzlanska kolona" – jednog od najosjetljivijih i najkontroverznijih trenutaka s početka agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Događaj, koji i danas izaziva različita tumačenja i duboke emocije, biće obilježen odvojeno, od strane aktera koji ga posmatraju iz suprotstavljenih perspektiva.
Dana 15. maja 1992. godine, u predvečernjim satima, tokom povlačenja vojne kolone iz kasarne "Husinska buna", došlo je do oružanog sukoba na raskrsnici u naselju Brčanska Malta. Kolonu su činili pripadnici tadašnje Vojske Jugoslavije i paravojnih formacija novoformirane takozvane Srpske Republike, stavljene pod komandu Ratka Mladića svega tri dana ranije.
Vojna kolona napuštala je Tuzlu pod punim naoružanjem. Njeno povlačenje obezbjeđivali su pripadnici Stanice javne bezbjednosti Tuzla, koji su djelovali u sastavu MUP-a Republike Bosne i Hercegovine. Prema zvaničnim informacijama, sukob je izbio nakon što su vojnici iz kolone prvi otvorili vatru, na što je policija odgovorila paljbom po naređenju nadležnih.
Do danas, broj poginulih nije jednoznačno utvrđen i razlikuje se ovisno o izvorima. Prema podacima Fondacije Istina, pravda, pomirenje iz Tuzle, život su izgubila 33 vojnika iz kolone i tri pripadnika tuzlanske policije. S druge strane, Centar za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske navodi brojku od 54 poginula i 44 ranjena vojnika.
Zbog ovih različitih pogleda na događaj, godišnjice se već decenijama obilježavaju odvojeno.
Delegacije iz Republike Srpske, zajedno s porodicama poginulih, prisustvovaće šetnji i polaganju cvijeća u ulici Armije Republike BiH u 10 sati. Nakon toga će, po dolasku iz Tuzle, u 12:30 sati položiti vijence i cvijeće ispred spomen-kosturnice u Pučilama te prisustvovati parastosu za stradale vojnike.
Istovremeno, u 12:30 sati u ulici Armije Republike BiH, obilježiće se Dan odbrane Tuzle. Predstavnici gradske vlasti, učesnici odbrambeno-oslobodilačkog rata, boračke organizacije i brojni građani odat će počast poginulim braniocima Tuzle. Nakon toga, uslijediće ceremonijalna povorka od spomen-obilježja do kompleksa Slana banja.
Gradska uprava Tuzle podsjetila je javnost da, 33 godine nakon što je odbijen prvi oružani napad na grad, Tuzla svoju budućnost gradi na istini, s dubokim poštovanjem prema onima koji su položili živote za slobodu i odbranu domovine, kao i prema svim civilnim žrtvama rata. Naglašeno je da njihova žrtva neće biti zaboravljena te da se nastavlja njegovanje vrijednosti antifašizma, suživota i međusobnog uvažavanja.